Dnes je neděle 21.7.2019, svátek má Vítězslav

Na slavkovského rodáka Vladimíra Pavézku vzpomíná generál Sedláček

Pavézka / Foto: archivPo dvou letech se znovu vracíme k pátrání po osudech slavkovského rodáka Vladimíra Pavézky (1914–2001). Byla učiněna řada pokusů, jak rozšířit dosavadní poznatky a jak už to bývá v historickém bádání – se střídavými úspěchy.

Desítky let, které uplynuly od těchto událostí, vysoký věk a zdravotní stav pamětníků nepochybně ovlivňují využití jejich vzpomínek. Bylo tomu tak v případě paní Rossi, která v mládí Vladimíra Pavézku, než se rodina přestěhovala do Hranic na Moravě, znala. Stejně tak tomu bylo u dr. Čestmíra Sládka, který z magnetofonových záznamů připravoval vydání knihy. Oslovil jsem rovněž Muzeum SNP v Banské Bystrici, ale z jejich stručného vyjádření nevyplynuly žádné nové skutečnosti, přičemž je pravděpodobné, že poručík V. nebo Vlado, vyskytující se i na místě posledních okamžiků života národního hrdiny Jana Švermy při přechodu Chabence, je vlastně Vladimír Pavézka.

Cenné vzpomínky tak přineslo setkání s armádním generálem Tomášem Sedláčkem, který si na slavkovského rodáka velmi dobře vzpomíná. Oba byli v roce 1942 absolventy kurzů útočného boje u jezera Loch Morar ve Skotsku, určené především pro výsadkáře vysazené na území Protektorátu. Setkali se v transportu z Anglie na východní frontu – tisíce kilometrů lodí vlakem, letadlem k armádnímu sboru, kde byl nedostatek důstojníků a oba byli zařazeni k 2. čs. paradesantní brigádě, nasazené do karpatské operace a především na pomoc SNP.

S rodiči se V. Pavézka po válce nesetkal. Otec Hubert byl jako spolupracovník odbojové organizace Obrana národa popraven v roce 1943 ve Vratislavi a maminka Olga byla v témže roce umučena v Osvětimi.

Možná se ještě objeví další dokumenty a svědectví o jeho životě.Ale i dnes je na místě konstatování, že rodák ze Slavkova u Brna Vladimír Pavézka, nositel Čs. válečného kříže a dalších vysokých vyznamenání, jehož rodina přinesla takové oběti za osvobození vlasti, zcela určitě patří k historii města.

Stanislav Stejskal

 

Slavkovský rodák – poručík, později kapitán Vladimír Pavézka, se narodil se 28. 6. 1914 v Havlíčkově ulici, v rodině Huberta a Olgy Pavézkových. Vystudoval gymnázium a absolvoval 8 semestrů medicíny a v letech 1936-37 školu pro důstojníky v záloze. Po odchodu do odboje bojoval ve Francii, v Anglii absolvoval kurzy speciálních jednotek a určitou dobu rovněž zodpovídal za ochranu prezidenta Beneše.

V době povstání byl pověřen funkcí styčného důstojníka s americkou vojenskou misí vedenou J. H. Greenem. Doprovázel ji při ústupu do hor, v době kdy už postupovala samostatně ji Němci zajali a většina jejich členů skončila v Mauthausenu.

Na začátku roku 1945 působil v hlavním štábu partyzánského hnutí gen. Asmolova a u 4. brigády armádního sboru. Jeho zásluhy byly oceněny udělením Čs. válečného kříže a medaile Za chrabrost. Po osvobození vykonával velitelskou funkci u Hradní stráže.

Po roce 1946 odjel s manželkou Mary – Angličankou do USA, kde také dva dny po svých 87. narozeninách zemřel.

Pavézka / Foto: archiv

Vdova po Vladimíru Pavézkovi Mary se synem v Anglii 11. 10. 2004

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Ohlédnutí za Veteranfestem
  Foto: Ivo Ryšavý
  Foto: Ivo Ryšavý
  Poslední červnovou sobotu (29. 6. 2019) hostila zámecká zahrada ve Slavkově u Brna již 18. setkání historických automobilů a motocyklů. Téměř deset tisíc návštěvníků mohlo obdivovat téměř 1 100 veteránů a užít si stylový doprovodný program.

Kultura

 • Dny Slavkova a Doba kamenná
  Foto autor
  Foto autor
  Úspěšné představení Pavla Němce „Doba kamenná“, které má ve svém repertoáru Divadelní spolek Slavkov u Brna, dospělo k derniéře. Lepší ukončení této komedie jsme si nemohli přát. Nejen, že jsme vystupovali v rámci Dnů Slavkova ve venkovním prostředí Panského domu, ale navíc mělo... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
  Foto autor
  Foto autor
  U domu máme pár okrasných keříků. Půjdu zjistit, zda už nebudou kvést. Ale s hrůzou zjistím, že část výhonů je napadena mšicemi. To je nadělení! Dnes už nemám čas, ale zítra je postříkám pirimorem.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.