Dnes je středa 22.1.2020, svátek má Slavomír

Zajímavá kniha o historii rybnikářství na Slavkovsku je v prodeji

Pohlednice s rybníkem a přebal knihyNa jaře letošního roku oslavili slavkovští rybáři 70 let od založení organizace. Při této příležitosti vydali knihu, která svým obsahem potěší nejen přiznivce Petrova cechu, ale i všechny zájemce o historii Slavkovska a Bučovicka.

Kniha s názvem 70 let od založení rybářského spolku ve Slavkově velice podrobně mapuje počátky rybářství a rybnikářství v Čechách s přihlédnutím k jednotlivým revírům na horním toku Litavy.

Velká část knihy je věnována počátkům rybniční soustavy ve Slavkově a v sousedních obcích. Autor tohoto exkursu do historie velmi čtivou formou popisuje důmyslné propojení přítoků Litavy s mlýnskými náhony a rybníky, které doplňuje dobovými plánky a fotografiemi. Mnohé čtenáře nepochybně překvapí existence rozlehlého rybníka Tazus, který se rozprostíral na jižním okraji města od dnešní Slovanské ulice a dosahoval až k aleji na Křenovice a první zprávy o něm pocházejí již z roku 1497. Jeho vodní plocha byla obrovská. Tento největší rybník Slavkovska dosahoval rozlohy více než 140 ha! Dodnes je patrná hráz rybníka, kterou tvoří jižní strana Slovákovy a Polní ulice. Vypuštěn byl pravděpodobně někdy před rokem 1750, kdy ztratil svůj fortifikační účel. Naopak, dnešní velký rybník neexistoval – byl vybudován až začátkem padesátých let 20. století pro potřeby cukrovaru.

Zajímavé je i to, že Slavkov měl svoje lázně již koncem 20. let minulého století. Na svou dobu byly velmi moderně zařízeny – nechyběly šatny, občerstvení, půjčovna loděk nebo například skluzavka. Lázně se nacházely v místech dnešního malého rybníka za tratí. Poslední zbytky koupaliště byly patrny ještě před třemi lety, kdy se rybník revitalizoval pro sportovní rybolov.

Obětavou práci rybářů od založení spolku dodneška dokládají vybrané zajímavé ukázky z kroniky slavkovského rybářského spolku se spoustou fotografií.

Publikace o 168 stranách je bohatě ilustrována dobovými fotografiemi (např. starý mlýn, který se nacházel v dnešní ulici U mlýna, pivovar aj.), ale také fotografiemi dokumentujícími činnost rybářů od konce druhé světové války dodnes. Většina z uveřejněných fotografií nebyla dosud nikde publikována.

Kniha je vázaná v pevné vazbě s přebalem a sehnat ji můžete ve Slavkově (Knihy Skaličková – Pokorná), ve Zlatnictví Capitová v Bučovicích za 250 Kč. nebo na poštou na dobírku (P.Zvonek@seznam.cz).

Hlavním přínosem publikace je přiblížení bohaté historie Slavkovska poutavou formou nejširší čtenářské veřejnosti. Za její vydání patří jejím autorům velký dík.

red.

Pohlednice s rybníkem a přebal knihy195http://www.veslavkove.cz/
Pohlednice s rybníkem a přebal knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.