Dnes je neděle 21.7.2019, svátek má Vítězslav

Zajímavá kniha o historii rybnikářství na Slavkovsku je v prodeji

Pohlednice s rybníkem a přebal knihyNa jaře letošního roku oslavili slavkovští rybáři 70 let od založení organizace. Při této příležitosti vydali knihu, která svým obsahem potěší nejen přiznivce Petrova cechu, ale i všechny zájemce o historii Slavkovska a Bučovicka.

Kniha s názvem 70 let od založení rybářského spolku ve Slavkově velice podrobně mapuje počátky rybářství a rybnikářství v Čechách s přihlédnutím k jednotlivým revírům na horním toku Litavy.

Velká část knihy je věnována počátkům rybniční soustavy ve Slavkově a v sousedních obcích. Autor tohoto exkursu do historie velmi čtivou formou popisuje důmyslné propojení přítoků Litavy s mlýnskými náhony a rybníky, které doplňuje dobovými plánky a fotografiemi. Mnohé čtenáře nepochybně překvapí existence rozlehlého rybníka Tazus, který se rozprostíral na jižním okraji města od dnešní Slovanské ulice a dosahoval až k aleji na Křenovice a první zprávy o něm pocházejí již z roku 1497. Jeho vodní plocha byla obrovská. Tento největší rybník Slavkovska dosahoval rozlohy více než 140 ha! Dodnes je patrná hráz rybníka, kterou tvoří jižní strana Slovákovy a Polní ulice. Vypuštěn byl pravděpodobně někdy před rokem 1750, kdy ztratil svůj fortifikační účel. Naopak, dnešní velký rybník neexistoval – byl vybudován až začátkem padesátých let 20. století pro potřeby cukrovaru.

Zajímavé je i to, že Slavkov měl svoje lázně již koncem 20. let minulého století. Na svou dobu byly velmi moderně zařízeny – nechyběly šatny, občerstvení, půjčovna loděk nebo například skluzavka. Lázně se nacházely v místech dnešního malého rybníka za tratí. Poslední zbytky koupaliště byly patrny ještě před třemi lety, kdy se rybník revitalizoval pro sportovní rybolov.

Obětavou práci rybářů od založení spolku dodneška dokládají vybrané zajímavé ukázky z kroniky slavkovského rybářského spolku se spoustou fotografií.

Publikace o 168 stranách je bohatě ilustrována dobovými fotografiemi (např. starý mlýn, který se nacházel v dnešní ulici U mlýna, pivovar aj.), ale také fotografiemi dokumentujícími činnost rybářů od konce druhé světové války dodnes. Většina z uveřejněných fotografií nebyla dosud nikde publikována.

Kniha je vázaná v pevné vazbě s přebalem a sehnat ji můžete ve Slavkově (Knihy Skaličková – Pokorná), ve Zlatnictví Capitová v Bučovicích za 250 Kč. nebo na poštou na dobírku (P.Zvonek@seznam.cz).

Hlavním přínosem publikace je přiblížení bohaté historie Slavkovska poutavou formou nejširší čtenářské veřejnosti. Za její vydání patří jejím autorům velký dík.

red.

Pohlednice s rybníkem a přebal knihy195http://www.veslavkove.cz/
Pohlednice s rybníkem a přebal knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy
Ukázka z knihy195http://www.veslavkove.cz/
Ukázka z knihy

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Ohlédnutí za Veteranfestem
  Foto: Ivo Ryšavý
  Foto: Ivo Ryšavý
  Poslední červnovou sobotu (29. 6. 2019) hostila zámecká zahrada ve Slavkově u Brna již 18. setkání historických automobilů a motocyklů. Téměř deset tisíc návštěvníků mohlo obdivovat téměř 1 100 veteránů a užít si stylový doprovodný program.

Kultura

 • Dny Slavkova a Doba kamenná
  Foto autor
  Foto autor
  Úspěšné představení Pavla Němce „Doba kamenná“, které má ve svém repertoáru Divadelní spolek Slavkov u Brna, dospělo k derniéře. Lepší ukončení této komedie jsme si nemohli přát. Nejen, že jsme vystupovali v rámci Dnů Slavkova ve venkovním prostředí Panského domu, ale navíc mělo... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
  Foto autor
  Foto autor
  U domu máme pár okrasných keříků. Půjdu zjistit, zda už nebudou kvést. Ale s hrůzou zjistím, že část výhonů je napadena mšicemi. To je nadělení! Dnes už nemám čas, ale zítra je postříkám pirimorem.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.