Dnes je úterý 20.8.2019, svátek má Bernard

50 let širokoúhlého kina ve Slavkově u Brna

V tomto roce oslaví slavkovské kino půl století promítání širokoúhlých filmů. Širokoúhlé filmy byly odpovědí na novou konkurenci kin – televizi. Díky mnohem kvalitnějšímu obrazu a plátnu větších rozměrů získal divák zajímavější projekci. První typy širokoúhlých snímků se objevily již ve 20. letech minulého století, ale první moderní film formátu 3:1 bylo až Roucho Henryho Kostera z roku 1953. Na uvedenou novinku zareagovaly poměrně brzy kina po celém světě včetně tehdejšího Československa. Právě slavkovské kino patřilo v rámci státu k těm prvním a 20. listopadu 1959 tak mohlo v nově upravených prostorách promítnout první širokoúhlý film.

Kinematografii ve světě je již více než 110 let – první představení uskutečnili bratři Auguste a Louis Lumièrové v pařížské kavárně Grand Café na samotném konci roku 1895. Tato technická novinka se rychlostí blesku rozšířila po Evropě a první představení v českých zemích se konalo v srpnu 1896 v Brně, tedy po pouhém půl roce. Ovšem teprve s odstupem jednoho desetiletí začala nahrazovat „kočovné“ biografy stálá kina.

Doklady o filmovém představení ve Slavkově máme již z roku 1906, kdy sem několikrát zavítal jeden z „kočovných“ biografů. Diváci mohli zhlédnout jednak klasické filmy jako Ludvík XI., Souboj ze žárlivosti nebo Napoleon na ostrově sv. Heleny, ale též se mohli poučit o krásách cizích krajů nebo o světových událostech (např. o rusko-japonské válce na Dálném východě či velkém zemětřesení v jihoitalské Messině). Představení se konala vždy po několik dní v budově dnešní České spořitelny.

Stálé kino začala od roku 1921 provozovat místní TJ Sokol v prostorách dvorany pro divadlo Sokolského domu na Palackého náměstí. Brzy si získalo takovou oblibu, že v roce 1925 byly rozšířeny prostory pro diváky na 240 míst. Sokolský biograf navíc následovalo roku 1927 i kino Charita (později přejmenované na Orel), které fungovalo v tehdejším Lidovém domě. Díky vysoké návštěvnosti byla kina značně zisková – jen biograf v Sokolském domě vydělal za rok 1929 celkem 2495 korun a 60 haléřů. Rozsáhlé aktivity si také vyžádaly roku 1930 vznik samostatného kinoodboru TJ Sokol. Ve dvacátých letech se promítaly němé filmy za doprovodu klavíru nebo gramofonu, třicátá léta znamenala nástup ozvučených filmů.

Ani po 2. světové válce význam kina ve Slavkově neupadal a státní úřady oceňovaly zejména jeho význam v šíření informací a propagandě: „O zábavu a poučení obyvatel našeho města pečuje na prvním místě kino Oko [v budově Sokolského domu] státního filmu, které zároveň plní skvěle úkol propagace Sov[ětského] svazu promítáním hodnotných sovětských filmů.“ V rámci Lidové univerzity byly tak promítnuty filmy jako Přetváříme přírodu nebo Poznáváme vesmír. V roce 1952 převzal kino Oko Československý státní film a o pět let později jej získal slavkovský MNV.

V již uvedeném roce 1959 došlo v rámci „Akce Z“ k rozšíření kina Oko pro potřeby promítání širokoúhlých filmů. Budova byla prodloužena, vnitřně přebudována pro 300 osob se vzestupným hledištěm a vybavena moderním promítacím zařízením. Celkové náklady se vyšplhaly na 730 000 Kčs. Na slavnostním představení 20. listopadu 1959 si diváci mohli podívat na první sovětský barevný širokoúhlý film Ilja Muromec. Tím se slavkovské kino zařadilo po bok tehdy nejmodernějších festivalových kin nejen na území JmK, ale i v ČR (tehdejší Gottwaldov, Brno, Karlovy Vary, Praha a dalších).

Od roku 1960 neslo nový název – Kino Jas panoráma. Počet představení tento rok vzrostl na 590, přišlo na ně 99 783 osob (tj. průměrně 177 osob na představení) a tržby činily 327 470 Kčs. Největší návštěvnost měla filmová pohádka Princezna se zlatou hvězdou na čele (celkem 2130 osob). Modernizace kina tak měla minimálně v 60. a 70. letech velký vliv na bohatou návštěvnost a na dobré zisky slavkovského kina stejně jako na spokojenost diváků. Počet představení se v té době pohyboval na úrovni 10 představení za týden, z toho jen v neděli 2 odpoledních a 1 večerního představení!

Slavkovské kino přinášelo pro své návštěvníky vždy nejnovější filmové novinky domácí i světové kinematografie, které byly prezentovány v rámci letních i zimních FFP (Filmových festival pracujících), ale i mimo ně. Bylo to především zásluhou tehdejšího vedení kina, především jeho vedoucího p. Jiřího Šilhánka, který zde působil od r. 1945, kdy převzal vedení sokolského kina po svém otci Františku Šilhánkovi, až do počátku 70. let, kdy musel z politických důvodů odejít. Přesto byl dál kinu příznivě nakloněn z pozice zaměstnance Krajského filmového podniku v Brně.

V současné době kino jako jedno z mála malých kin, která přežila konkurenci multikin a televize (domácího kina), působí a pravidelně promítá čtyři představení týdně. V posledních dvou letech dokonce zaznamenalo výrazný nárůst návštěvnosti.

V úterý 20. října v 18.00 hod. se uskuteční v kině slavnostní představení k 50. výročí širokoúhlého kina ve Slavkově u Brna, kterému bude předcházet vernisáž výstavy filmových plakátů a dokumentů z jeho historie umístěná v předsálí kina. Na tuto akci jste všichni srdečně zváni! V následujících dnech pak bude následovat krátký festival úspěšných filmů československé a české kinematografie.

Ing. Aleš Šilhánek, Mgr. Martin Rája (ZS-A)

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Maturitní a závěrečné zkoušky 2019
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Květen a červen jsou ve škole vždy velmi důležité měsíce, neboť v květnu naši žáci skládají zkoušku dospělosti a červen je ve znamení závěrečných... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
  Foto autor
  Foto autor
  U domu máme pár okrasných keříků. Půjdu zjistit, zda už nebudou kvést. Ale s hrůzou zjistím, že část výhonů je napadena mšicemi. To je nadělení! Dnes už nemám čas, ale zítra je postříkám pirimorem.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.