Dnes je čtvrtek 27.2.2020, svátek má Alexandr

Bouřlivé Čechovovy Námluvy na „boncku“

Foto: autorPředstavte si, když On, notorický hypochondr hádavý „ze zásady“ jde požádat o ruku Ji, starou pannu, která se hádá, jen aby měla „vždy navrch“. Jak to asi může skončit?

No samozřejmě přesně podle pravidla „když se dva hádají, třetí se směje“.

Tak tomu bylo v neděli 28.dubna v restauraci na „boncku“. Ten kdo se smál, byli návštěvníci Divadelní kavárny, a na improvizovaném jevišti se naprosto bravurně „hádali“ herci Adam Šimoník jako On a Alena Doleželová jako Ona. A aby nebylo hádajících se dosti, „oleje do ohně“ přiléval její „otec“ Mirek Slováček st. Po úspěšném Tangu demente pro 4 seniorky, mě zkraje roku oslovila Eliška Rubešová, jestli bych nenašla opět nějakou hru pro 3-4 herce. Zalovila jsem a vytáhla skvost ruské dramatické tvorby - Antona Pavloviče Čechova. Říkala jsem si, proč po těch anglických, francouzských či italských autorech, z nichž Divadelní spolek čerpal v posledních deseti letech, proč nesáhnout do ruské tvorby? Říkám ruské, ne sovětské! A předložila jsem k posouzení několik skvělých Čechovových jednoaktovek. Herci se okamžitě nadchli pro první z nich, nazvanou Námluvy. Hra spatřila světlo světa už po jednom měsíci nácviku. Dlužno podotknout, že čtyřem zkouškám a generálce předcházelo intenzívní domácí studium rolí. A protože šlo o tři herce, dalo se to (a muselo se to) stihnout, neboť termín Divadelní kavárny, na níž měla být hra představena v premiéře, byl již pevně stanoven. Jen jedna starost nás trápila, budou diváci ochotni při tak pěkném počasí přijít? Přišli. A bylo plno. Hned na samotném začátku, když herci hráli „trapnou chvilku“, kdy se „nic neděje“, protože On neví, jak začít a Ona neví, k čemu se schyluje, se začalo mezi diváky ozývat pochichtávání, které se pak změnilo v salvy smíchu, které vybuchovaly až do konce hry. Herci povzbuzení reakcí publika se do svých rolí tak ponořili, že už nehráli, ale ve stylu školy Stanislavského, svoje role na jevišti doslova prožívali. Všichni tři ukázali, že jsou schopni ztvárnit nejen vážné a seriózní postavy, ale že i komické role jim nejsou vůbec cizí.

A tak se na příští rok můžeme těšit, že se s touto trojicí, doplněnou ještě o Marušku Gotwaldovou setkáme v další komediální jednoaktovce, která spolu s Námluvami utvoří celovečerní představení, zatím pod pracovním názvem „Namlouvání podle A.P.Čechova.“

Ludmila Nosková

Fotogalerie zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

  • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
    Slavkov
    Slavkov
    Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.