Dnes je úterý 10.12.2019, svátek má Julie

Folk a country na zámku

Robert Křesťan a Druhá tráva / Foto: archivZámek Slavkov – Austerlitz za podpory Městského úřadu ve Slavkově u Brna připravuje na pátek 13. srpna již 12. ročník přehlídky s názvem Folk a country na zámku. Festival začne v 19 hodin v zámeckém parku.

A jaký bude program? Letos bude mírně koncipován ke čtyřicátému výročí skupiny Poutníci. To se projeví na tom, že někteří účastníci naší přehlídky kdysi prošli Poutníky a do Slavkova si přijedou tak trochu na toto období zavzpomínat se svými současnými hudebními kolegy. Takže přijede dlouholetý zpěvák naší kapely Jirka Mach z Českých Budějovice se skupinou legendárního českého banjisty Vojty Zíchy, která se jmenuje Druhá míza. Další bývalý Poutník bude Robert Křesťan, ten přijede se svojí Druhou trávou.

Roberta není nutno zvlášť představovat. Je to originální zpěvák, ale hlavně hudební skladatel. Já osobně mám jeho písničky rád a ty, které napsal pro Poutníky, hrajeme většinou dodnes. Ostatně diváci by nás nepustili z pódia, kdybychom nezahráli Robertovu Panenku, Pojďme se napít nebo Ukolébavku pro milenku. V současnosti Šlach (taková je jeho přezdívka) jezdí se svojí Druhou trávou. To je kapela složená z předních českých a slovenských bluegrassových muzikantů. Připomenu jen Luboše Malinu na banjo, Emila Formánka na kytaru nebo Luboše Novotného na dobro. To jsou skutečně hráči evropského kalibru, kteří jsou už také známí i v kolébce country a bluegrassu ve Spojených státech amerických, kam kapela vyjíždí každoročně na hudební turné.

Jaroslav Samson Lenk patří dlouhá léta ke špičce české trampské a folkové hudby. Kromě sólového vystupování hraje se skupinou Hop Trop, s dvojicí Redl a Janoušek vytváří populární trio a také hrál s folkovou sestavou Máci. Samson, jak se mu většinou říká, napsal řadu známých písní jako jsou skladby Amazonka, Laciný víno, Pohoda nebo Průšvihovej den. Je znám také jako autor hudby k večerníčkům (Madla a Ťap, Vydrýsek, Méďové, Ježek Aladin atd.). Samson také s přáteli založil soukromou rozhlasovou stanici Samson. Já osobně si myslím, že jsem dobře vybral a že vás všechny Jarda pobaví, neboť i to na jevišti ovládá perfektně.

Poslední jmenovaný účastník festivalu Folk a country na zámku 2010 bude vlastně domácí skupina, která slaví letos 40 let od svého prvního koncertu, a tou jsou Poutníci.

Jsem členem tohoto sdružení 20 let a v posledních letech dělám i kapelníka, protože ho nikdo z ostatních Poutníků nechce dělat. Těžko se mi tedy píše o této kapele, snad tedy ve zkratce. Rok a půl s námi hraje na kytaru a zpívá teprve devatenáctiletý Jakub Bílý z Ostravy. Celý letošní rok hrajeme pořad s názvem „Poutníci slaví 40.“ Na podzim k výročí skupiny vyjde CD se stejným názvem a bude to v podstatě záznam zmíněného koncertu. Na slavkovském festivalu zřejmě s námi vystoupí (jestli se nestane něco mimořádného) naše bývalá a zatím jediná zpěvačka v historii Poutníků, Hana Černohorská.

Takže nejen toto by mělo být důvodem, abyste zavítali na Folk a country na zámku. Občerstvení je zajištěno. Lístky budou v předprodeji, na pokladně zámku, tel. 544 227 548. Budou stát 150 Kč a  na místě budou o 20 Kč dražší.

Letos bohužel neproběhne taneční část večera, neboť dlouholetý účastník festivalu skupina Osada, která na závěr vždy hrála tance chtivým posluchačům, letos nezahraje řekněme z rodinných důvodů. A protože žádnou lepší jsme nesehnali, tak letos se nebude tančit, ale jen poslouchat. Já se s vám i za všechny účinkující, čili za Roberta Křesťana a jeho Druhou trávu, Jaroslava Samsona Lenka, Poutníky a Vojtu Zíchu s Druhou mízou, těším na shledanou, a to 13. srpna od 19 hodin v parku našeho krásného zámku.

Váš Jiří Karas Pola

Druhá míza / Foto: archiv195http://www.veslavkove.cz/
Druhá míza / Foto: archiv
Robert Křesťan a Druhá tráva / Foto: archiv195http://www.veslavkove.cz/
Robert Křesťan a Druhá tráva / Foto: archiv
Jaroslav Samson Lenk / Foto: archiv195http://www.veslavkove.cz/
Jaroslav Samson Lenk / Foto: archiv
Poutníci / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Poutníci / Foto: B. Maleček

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

  • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
    Slavkov
    Slavkov
    Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.