Dnes je úterý 19.6.2018, svátek má Leoš

Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské / Foto: R. KachlířSen noci svatojánské je půvabná a z četných divadelních i filmových podob známá komedie W. Shakespeara. V průběhu jediné noci se v ní střetává svět lidí a pohádkových postav. Svatební veselí vévody Thésea se střídá se světem pohádkového lesa. V něm se pohybuje neomezený vládce elfů Oberon, kterého ovšem ovládá jeho manželka Titánie.

Oba se zapletli do milostných pletek. Titánie s Théseem a Oberon okouzlil krásnou Amazonku Hipolitu, současnou nevěstu Théseovu. Rozlícený otec Egeus, přivádí před svého panovníka nezdárnou dceru Hermii, která odmítá sňatek s urozeným, ale nemilovaným Demetriem. Jejím snem je totiž Lysandr. Demetrius sice kdysi miloval krásnou Helenu, nyní však trvá na sňatku s Hermií. Lysandr tedy přemluví Hermii k útěku.

Na paloučku v lese si dala dostaveníčko parta řemeslníků, která chce při příležitosti vévodova sňatku předvést „kratičkou zdlouhavost a přeukrutnou frašku O Pyramovi a jeho Thisbě“. A že se jejich mozky a ústa pořádně zapotí, na to můžete vzít jed! Oberon a jeho pomocník rarášek Puk, jim jejich činnost ještě zkomplikují. Puk také v dobré snaze vyplnit přání svého pána Oberona, očaruje Lysandra, který se v tu ránu zamiluje – do Heleny. Kouzlo způsobí, že se do Heleny zamiluje také Demetrius. Hermie teď bloudí lesem sama.

Helena je zaskočena nenadálou přízní obou mládenců a považuje všechno dvoření za hru, která ji uráží. Oberon ruší klamné kouzlo a konečně se sejdou obě dvojice. Na dvoře vévody se odehrává představení řemeslníků. Shovívavý pohled panovníka oceňuje jejich snahu a propouští je v milosti. Přichází noc… a vlády se opět ujímají nadpozemské bytosti.

„Nyní lačný lev jde na lov, vlk teď vyje na měsíc,
unaveni v míru chalup spáči chrápou z plných plic.
A my, elfi, teď jsme pány! Ani myš svaté ticho nerušiž!“

Divadelní spolek Slavkov u Brna připravil tuto „zamilovanou“ komedii na 22. a 23. dubna 2017při příležitosti oslavy 150. výročí ochotnického divadla ve Slavkově. Je to jen na Vás, vážení diváci, zda přijdete podpořit slavkovské herce v jejich snaze přinést Vám pohodu romantického večera.

Vstupenky jsou v prodeji na infocentru pod zámkem, nebo na internetových stránkách Zámek Slavkov, kde si je můžete zajistit z pohodlí domova a na infocentru pak vyzvednout.

S.O.

Sen noci svatojánské / Foto: R. Kachlíř

Sen noci svatojánské / Foto: R. Kachlíř

Foto: R. Kachlíř

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Slavnostní vysazení lípy svobody ve Slavkově
  Lípa svobody / Foto: B. Maleček
  Lípa svobody / Foto: B. Maleček
  V letošním roce si naše země připomíná 100. výročí vzniku československé státnosti. Jihomoravský kraj v této souvislosti plánuje na stovce vybraných míst jižní Moravy vysadit 100 lip srdčitých jako připomínku této historické události.

Černá kronika

Příroda

 • Rybářské závody ve Slavkově u Brna
  rybáři
  rybáři
  Pobočný spolek Moravského rybářského svazu ve Slavkově u Brna pořádá již řadu let tradiční rybářské závody. Z důvodu opravy jižního břehu velkého rybníka v roce 2017, kdy bylo nutno snížit vodní hladinu, se tyto závody společné pro děti i dospělé nekonaly. Letos jsme je naplánovali na... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.