Dnes je úterý 20.8.2019, svátek má Bernard

Škampovo kvarteto rozeznělo zámek

Když dozněly poslední tóny Klavírního kvintetu (č. 2) A-dur Antonína Dvořáka, zazněl v Historickém sále zámku bouřlivý potlesk doprovázený výkřiky „Bravo!“. Zaplněný sál několik minut aplaudoval protagonistům druhého ze dvou slavkovských koncertů, uskutečněných v rámci letošního již 14. ročníku festivalu Concentus Moraviae.

Škampovo kvarteto dostálo své světové proslulosti a spolu s mezinárodně oceňovanou a uznávanou klavíristkou Jarmilou Pěchočovou nabídlo přítomným posluchačům doslova strhující umělecký zážitek. V jejich podání kromě zmíněného kvintetu Antonína Dvořáka zazněl také Klavírní kvintet č. 1 Graźyny Bacewicz a Dubnová preludia pro klavír od Vítězslavy Kaprálové. Program tohoto večera (25. 6. 2009) tak jen podtrhl letošní zaměření festivalu k tématu „Dámy mají přednost“.

Pro úplnost lze jen dodat, že Škampovo kvarteto od svého vzniku v r. 1988 vystupuje pravidelně nejen v Evropě, ale také v Severní i Jižní Americe, v Austrálii i v Japonsku na různých koncertech i festivalech, ze kterých si odvezlo řadu prestižních cen, pravidelně se účastní vysílání v britské BBC a vydalo řadu velmi oceňovaných nahrávek na CD (jen v ČR již 8).

Jaroslava Pěchočová je vítězkou několika domácích a laureátkou některých zahraničních soutěží, vystupovala mj. s Českou filharmonií (Libor Pešek) i s dalšími českými filharmonickými tělesy, v zahraničí pak s Královskou filharmonií Liverpool, s orchestrem v curyšské Tonhalle a s orchestrem v Kjótu. Je vyhledávanou klavíristkou pro spolupráci s předními instrumentalisty a ansámbly české hudební scény.

Koncert potvrdil, že se díky festivalu Concentus Moraviae ve Slavkově potkávají špičkoví umělci a že se takto udržuje velmi vysoká kvalita nabízené kultury. K zážitkům nepochybně také přispívá překrásné prostředí zámku. Tento koncert tak nepochybně zaujal přední místo mezi vrcholy letošní kulturní sezóny na zámku ve Slavkově.

Příznivcům vážné hudby snad nyní mohu prozradit, že příští 15. ročník festivalu pořádaný v r. 2010 bude mít ve Slavkově svůj závěrečný slavnostní koncert! Nepochybně se již dnes můžeme těšit…

Ing. Aleš Šilhánek (ředitel ZS-A)

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Maturitní a závěrečné zkoušky 2019
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Květen a červen jsou ve škole vždy velmi důležité měsíce, neboť v květnu naši žáci skládají zkoušku dospělosti a červen je ve znamení závěrečných... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
  Foto autor
  Foto autor
  U domu máme pár okrasných keříků. Půjdu zjistit, zda už nebudou kvést. Ale s hrůzou zjistím, že část výhonů je napadena mšicemi. To je nadělení! Dnes už nemám čas, ale zítra je postříkám pirimorem.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.