Dnes je úterý 11.12.2018, svátek má Dana

Barevní hýlové v našich zahradách

Samec hýla obecného / Foto: archivPočátkem měsíce března uhodily silné mrazy, přesto se již někteří stěhovaví ptáci k nám vracejí. Překvapením bylo, že malá skupina hýlů obecných se toulá po našich zahradách, od poloviny března již nastává jejich doba hnízdění.

Velké množství hýlů bylo u nás kroužkováno a zpětných hlášení přišlo již více jak 700. Hýl je velmi nápadný pták, nelze ho zaměnit s jinými druhy. Podobná může být jeho příbuzná křivka, avšak tak sytě růžověčervenou spodinu a svítivě bílý kostřec patrný i v letu má jen samec hýla. Oba, samec i samička mají hlavu i s očima ozdobenou černou čepičkou. Popisuje se, že samička má spodinu těla šedo hnědou, je však světle růžově hnědá, až načervenale okrově šedá.Ve skutečnosti jsou to i u samičky velmi slušivé barvy. Pohyb celé rodinky hýlů se neustále ozývá švitořivými až vrzavými zvuky. Je to pták převážně vyšších nadmořských výšek. Hejnko hýlů je sympytické i tím, že se skládá z několika párů, které žijí po celý život pospolu. Je mezi ptáky pěvci skutečnou výjimkou. Mladí ptáci jsou zbarveni odlišně, jsou jednobarevně šedohnědí a bez černé kápě na hlavě, až do podzimního pelichání, kdy se již tvoří trvalé páry, které se drží pohromadě celý rok. Je to pták bystrý a po všech stránkách sympatický, není přelétavý. Očekává se, že hýlové v našem okolí i zahnízdí.

Ke hnízdění vyhledávají hýlové převážně jehličnaté stromy. Hnízdo si staví poměrně nízko u země, většinou do čtyř metrů výšky. Ve starších smrkových porostech dává přednost nahodilým, byť i ojedinělým korunám stromů, zlomům na zemi a podobně.Nikoliv v koruně smrku, ale poblíž kmene stromu. Mladé přikrmují oba rodiče hlavně živou potravou, hlavně hmyz všeho druhu, přednostně sbírají mšice v okolí hnízda, také natrávenými semeny z volátek. Hýlí otec je pozoruhodně emancipovaný. Když samička sedí podruhé na vejcích, sameček ji dokáže přikrmovat, i když sám vodí mláďata z prvého hnízdění.

V době hnízdění se hýlové ozývají velmi zřídka. Z minulosti, kdy bylo možné na trhu či jiných prodejních akcích prodávat i naše běžné ptactvo k chovu či ke konzumaci, je známo, že hýl chovaný v zajetí je schopen naučit se zahvízdat i jednoduchý nápěv, který často slyší. V přírodě se často ozývá směsí žvatlavých a hvízdavých tonů a vábením. Jednotlivé ptáky bylo možné u nás pozorovat i počátkem května. Pravděpodobně zde i hnízdí, ve skupině jehličnatých stromů.

Milan Hrabovský

Hnízdo hýla obecného / Foto: archiv195http://www.veslavkove.cz/
Hnízdo hýla obecného / Foto: archiv
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský114http://www.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský195http://www.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský125http://www.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samec hýla obecného / Foto: archiv195http://www.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: archiv
Samice hýla obecného / Foto: M. Hrabovský195http://www.veslavkove.cz/
Samice hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samice hýla obecného / Foto: archiv195http://www.veslavkove.cz/
Samice hýla obecného / Foto: archiv

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Banner

Společnost

 • Slavkov si připomněl atmosféru bitvy tří císařů
  Vzpomínkové akce
  Vzpomínkové akce
  Jak prožívali napoleonské tažení Evropou řadoví vojáci? Jak se dotkla vojenská služba nejen jich samotných, ale jejich rodin a blízkých? Na tyto otázky odpověděl dvoudenní program Tenkrát ve Slavkově, který letos vyprávěl příběh rakouského dělostřelce z jižní Moravy... celý článek

Kultura

 • Brněnský BAF
  Divadelní spolek Slavkov / Foto: archiv spolku
  Divadelní spolek Slavkov / Foto: archiv spolku
  Již sedm ročníků setkání amatérských divadelních souborů proběhlo v minulých letech v Brně. Do letošního osmého ročníku se Divadelní spolek Slavkov u Brna zapojil svou inscenací „Tango demente“. Brněnská... celý článek

Černá kronika

Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.