Dnes je pátek 21.2.2020, svátek má Lenka

Papouščí zoologická zahrada Bošovice – rok 2019 rokem rekordů

V těchto posledních zářijových dnech probíhá v bošovické zoo malé bilancování. Jednak se pomalu blíží konec návštěvnické sezony a postupně i té chovatelské. Můžeme říci, že rok 2019 je pro papouščí zoo rokem rekordů.

 

K datu 10. září zavítalo do zoo více jak 38 tisíc návštěvníků, což je nárůst oproti loňskému roku o více jak 50 %. Nejsilnější byly samozřejmě letní měsíce, v červenci to bylo přes 9 tisíc lidí a v srpnu více jak 10 tisíc návštěvníků ze všech koutů republiky, ale i celého světa. Jedná se o rekordní měsíční návštěvnost. A ta denní – nejvíc to bylo ve státní svátek 8. května – 1040 návštěvníků.

Velkým úspěchem bylo dopolední živé vysílání českého rozhlasu Brno na Den ptactva, reportáž v hlavních večerních zprávách v televizi Nova v květnu, několikastránková reportáž v deníku Právo či natáčení agentury Reuters.

V hlavní roli jsou ale papoušci! A tady jsme zaznamenali úspěchy ty největší za posledních pár let. A jaké že to jsou? Zoo se může pochlubit hned šesti prvoodchovy. To znamená, že v historii zoo byli tito papoušci odchováni poprvé. Pojďme si je postupně všechny představit:

Papoušíčci žlutolící (Forpus xanthops) – nejmenší obyvatelé naší zoo a jedny z nejmenších papoušků světa. Původem jihoameričtí papoušci tvoří s dalšími pěti druhy opravdovou raritu v naší zoo. Celkem má zoo 13 párů papoušíčků a v jednotlivých expozicích deset z nich.

Druhým prvoodchovem se stala tři mláďata amazónků černotemenných (Pionites melanocephalus). Menší druh papoušků rovněž původem z jižní Ameriky. V expozicích zoo je možné pozorovat dva páry tohoto druhu.

Třetí místo pak zaujímá střední druh papouška, a to amazoňan žlutohlavý panamský (Amazona ochrocephala panamensis) – příjemní, klidní papoušci.

Čtvrtým prvoodchovem se stal rovněž amazoňan – amazoňan velký (Amazona oratrix). Je to poměrně velký druh amazoňana a patří k ohroženým druhům papoušků.

Z dalšího prvoodchovu máme velkou radost, protože se podařilo odchovat hned osm mláďat od dvou párů arů červenoramenných (Ara nobilis). Zajímavostí je, že je to nejmenší druh arů na světě. Dosahuje délky 28 cm a pochází z jižní Ameriky.

A to nejlepší na závěr!

Jde o unikátní papoušky kogny smaragdové jižní (Enicogna­thus ferrugineus ferrugineus), jejichž domovem je Ohňová země v Jižní Americe. Před dvěma lety se podařilo získat do chovu tři páry těchto úžasných, velice komunikativních papoušků. Protože jsou to „hejnoví“ papoušci, byli umístěni do větší společné expozice, kde jim byly postupně vyvěšeny čtyři kmenové budky. Během pár dnů je začali navštěvovat a výsledkem je 6 kusů mláďat. V těchto dnech jsou mláďata již zcela samostatná, ale stále ještě obývají voliéru společně se svými rodiči. Dokonce pražská zoologická zahrada projevila zájem o dvě z těchto mláďat. Zatím čekáme na výsledky analýzy DNA a po určení pohlaví poputují papoušci buď do již zmiňované pražské zoo popřípadě k jiným chovatelům.

Kromě každodenní péče o papoušky, pokračují velice intenzivně přípravné práce na výstavbě dětské zoo. V současnosti době probíhá odkorování akátového dřeva, které bude hlavním stavebním materiálem. Doufáme, že se nám podaří vytvořit příjemné prostředí nejen pro nové obyvatele zoo, ale také pro návštěvníky, hlavně ty nejmenší.

Zoologická zahrada je otevřena denně do 17. listopadu.

Hana Škrháková Pádková

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.