Dnes je úterý 18.2.2020, svátek má Gizela

Slavkovská příroda v tomto horkém létě

rybníkPočasí nám pořád uštědřuje drsné rány. Jarní mrazíky opět zničily nadějnou a očekávanou úrodu ovoce. Tropická vedra vysušila všechny vodní toky i kdejakou louži. Naše Litava je na pokraji úplného sucha.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Krajina začátkem prázdnin vypadá tak, jak ji známe z dovolené v Středomoří. Vyprahlá a suchá, stromy mají zplihlé listí a některé usychají.

Příroda a jejich ptačí obyvatelé se s těmito rozmary vyrovnávají různě. Slavkovští čápi se na hnízdo nedostavili. Firma Vivo Connection s.r.o. proto přemístila z jejich hnízdiště webkameru na zámek, kde ve starém holubím hnízdě zahnízdily poštolky obecné. A tak jsme mohli sledovat průběh jejich hnízdění. V minulých dnech opustily hnízdo čtyři mláďata. Bylo to pěkné a zajímavé pozorování.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Je doba vyvádění mladých bažantů, zajíčků i jiných mláďat. Řidiči, je potřeba dát nohu z plynu, jsou malí a nezkušení, při přebíhání silnic dochází k mnoha jejich úmrtí.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Slavkovský rybník byl z důvodu oprav jižního břehu upuštěný, a vznikla tak rozsáhlá pláž, která se velmi líbila řadě bahenních a vodních ptáků. Pozorovali jsme zde zvýšené počty čejek, vodoušů rudonohých, kulíků říčních atd. Řada z nich i vyhnízdila. To samé platilo na mokřadu 13 jezer. Velkou raritou tohoto mokřadu byl i částečný albín vodouše rudonohého. (Vzniká poruchou pigmentových buněk. Následkem toho chybí pigmentové buňky buď po celém povrchu těla, nebo pouze na jeho částech – zvířata tedy mohou mít částečně zachovanou kresbu těla.) Vodouš již popáté přilétl na náš mokřad ze zimovišť nejčastěji ve Středomoří, na atlantickém pobřeží Evropy i jižní Asii. V tuto dobu již je na cestě zpět.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Kromě těchto bahňáků zde opět vyhnízdili i velmi krásní, ale skrytě žijící slavíci modráčci.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Několikrát se tu z rákosin ozval i tajemný chřástal kropenatý. Mokřady navštěvují hojně volavky popelavé a bílé, někdy i čáp černý. Ledňáčci v letošní nekonečné mrazivé zimě doslova vymrzli. Nejen ve Slavkově, ale v celé ČR se rapidně snížil jejich stav! Jarní pozorování těchto létajících smaragdů nebylo zaznamenáno. Oproti loňským 2 hnízdících párů (9 mláďat) je to velká ztráta.

Zajímavý, radostný, ale trochu očekávaný objev se mi podařil v objektu recyklačního dvora fy Tomas Holding. Díky podpoře majitele pana Valehracha a jeho zaměstnanců zde byl zachován kopec zeminy, ve kterém si vybudovaly nory 3 páry malých hnědých vlaštovek, břehulí říčních.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Zajímavý objev mi byl nahlášen ze sídliště Zlatá Hora, kde tam někde vyhnízdily známé sovy, kalousi ušatí. Po stromech tam neúnavně pískalo 5 mláďat.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Další zajímavostí byla návštěva 1 čápa na „našem“ hnízdě. Celé odpoledne až do tmy intenzívně spravoval a čistil hnízdo. Má to být příprava domova pro příští rok? Kdo ví.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Do skupiny radostných objevů můžeme zařadit i zjištění tří až pěti zpívajících samců slavíka obecného, krále ptačích zpěváků. I když, … až na těch nejvzdálenějších a nejodlehlejších místech Slavkova. Z těch hnízdišť, kde jsme jej dříve slýchali zpívat, je již slyšet jen řev aut a bagrů.

Na konec mého článku přidávám pár rarit: vyhnízdění drobného a nenápadného lejska šedého ve věnečku na používaných dveřích na ul. Čelakovského. Hnízdění lejsků se zde už dva roky opakuje a děkujeme tím ohleduplným majitelům.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Ve f. Tomas Holding mi vyprávěli zaměstnanci, jak si rehek domácí neboli kominíček, postavil hnízdo v jejich obřím nakladači a dospělí kominíčci létali krmit cestující mláďata během práce nakladače.

Nyní nás čeká druhá polovina léta. Doufejme, že se doplní nebo alespoň zastaví srážkový deficit a příroda se vrátí k normálu. Na sklizených polích budeme moci pozorovat čápy lovící hraboše. Nabírají sílu na dalekou cestu do Afriky. Většina skvělých letců, rorýsů již odletěla stejně jako někteří další ptáci.

Horké léto / Foto: P. Navrátil

Rychle ten čas utíká …

Petr Navrátil

Komentářů (5)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Renata  - prosba info

  Zdravím, moc prosím o info Petra, určitě bude vědět.
  Byli viděni na poli (21.7.) mezi Velešovice-Křenovice 2 páry čápů,kde hnízdí? Určitě o nich víte, Díky

 • kemo  - Vše je relativní

  Hezký článek. Nedostatek srážkové vody, ale i spodní, je letos skutečně závažný.
  S tím časem je to taky pravda.
  Vše je ale relativní. :)
  Když jsem téma rychlého běhu času nedávno řešil s kámošem, řekl mně. Zeptej se basmanů, jak rychle jim to utíká. :D
  Je to tak. Kdo byl na vojně, dá mi za pravdu. :)

 • birder  - Je to tak.

  Čas utíká tak rychle, jak ho žijeme. Je to tak, na vojně jsem si to taky užil.
  Ale z jiného soudku, chci na tomto místě informovat veřejnost o vykácení 6 krásných borovic černých na ulici Slovákové. Vždy, když jdeme kolem voní(-ěly) tam silice jako v Středomoří... Byly prý vykácené bez povolení a s pomocí Technických služeb...

 • Hynek

  Pro úplnost doplňuji informace o kácení borovic na Slovákové. Ptal jsem se na postup na městském úřadě - se stejným dotazem mě předběhli členové SOS - a dozvěděl jsem se, že jedna z borovic spadla na sousední sloup (naštěstí ne na auto nebo na lidi). Lidé z Technických služeb kácení neprováděli, část dřeva pouze odvezli. Stromy byly na soukromém pozemku, kácení kvůli havarijnímu stavu bylo na úřad řádně ohlášeno.
  Jsem rád, že nedošlo ke zranění lidí nebo poškození aut.

 • birder

  Už jsem se poptával, nicméně dík za informaci. Došlo zde k nešťastné situaci v komunikaci a nepřesných informací a touto cestou se omlouvám.
  Zeleň je ale potřeba chránit, jsou to plíce planety, dodávají kyslík a pohlcují škodliviny a prach. V současném suchém období bude na každý nově vysazený strom potřeba dvojnásobná péče. Uvědomme si to všichni od projektantů až po každého z nás.

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.