Dnes je čtvrtek 21.2.2019, svátek má Lenka

Vzácný tesařík v zámeckém parku

Na fotkách, které pořídili pracovníci Technických služeb města Slavkova u Brna v červenci při prořezávání a kácení přestárlých a poškozených stromů v zámeckém parku, je zachycen na pařezu javoru tesařík piluna (Prionus coriarius).

Tento brouk se vyskytuje v letních měsících, hlavně v červenci a srpnu, v bukových lesích a listnatých porostech a jak je vidět, daří se mu dobře přežívat i ve slavkovském zámeckém parku. Je to brouk hlavně s noční aktivitou a ve dne je možné zahlédnout samičky na ztrouchnivělých pařezech při kladení vajíček. Larvy tohoto tesaříka se pak několik let živí v těchto starých pařezech a urychlují tak jejich rozpad. Tesařík piluna patří svojí velikostí, která je okolo 4,5 cm, mezi naše největší a nejnápadnější tesaříky. Zajímavostí také je, že chycená piluna vydává pronikavé vrzavé zvuky a svými kusadly dokáže při neopatrné manipulaci citelně kousnout.

ob

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

 • Edita Raušerová: V Helsinkách se mi líbí
  Šípková Růženka / Foto: archiv FNO
  Šípková Růženka / Foto: archiv FNO
  Jméno Edita Raušerová není Slavkovákům neznámé. Ale i přesto si ji dovolím čtenářům představit. Edita Raušerová byla žákyní tanečního oboru ZUŠ Fr. France ve Slavkově u Brna pod vedením paní učitelky Lenky Krahulové.

Kultura

 • Hudební večer v ZUŠ
  Hudební večer / Foto: archiv ZUŠ
  Hudební večer / Foto: archiv ZUŠ
  V romanticky zasněženém podvečeru 29. ledna 2019 proběhl ve slavkovské ZUŠ Fr. France další z hudebních večerů. Byl tentokrát tematicky zaměřen na vítěze školního kola ve hře na dechové nástroje.

Černá kronika

Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.