Dnes je pátek 24.1.2020, svátek má Milena

Za katránem tatarským

Katrán tatarský a Stará hora v pozadí/ Foto: B. MalečekKatrán tatarský (Crambe tataria) je rostlina, kterou můžete v přírodě uvidět jen na čtyřech místech naší republiky: v Čejkovicích v přírodní rezervaci Špidláky, v Dolních Dunajovicích v národní přírodní rezervaci Dunajovické kopce, v Pouzdřanech na Pouzdřanské stepi a konečně mezi Újezdem u Brna a Hostěrádkami-Rešovem v přírodní rezervaci Špice, kde tato rostlina dosahuje severní hranice svého výskytu v ČR. Katrán tatarský je v českém Červeném seznamu uveden jako silně ohrožený druh, zákon jej však chrání jako kriticky ohrožený druh.

Rostliny vytvářejí vysoký počet drobných bílých nebo světle žlutých květů. Příjemně voní po medu. Listy jsou kadeřavé. Rostliny se rozmnožují četnými semeny, které jsou rozšiřována po okolí v našich podmínkách ne příliš obvyklým způsobem - jedná se o tzv. stepní běžce. Tato zajímavá rostlina má i výraznou hodnotu estetickou, její pěstování v chladnějších oblastech však není úspěšné. Obvykle kvete v první polovině května, ale prudký nástup letošního jara způsobil, že již většina rostlin odkvetla. Podle zpráv místních kvetl katrán již koncem dubna.

Katrán můžeme vidět v panonské oblasti střední Evropy a ve východní Evropě, areál zasahuje až na jihozápadní Sibiř. Nenechte si ujít seznámení s touto unikátní rostlinou a Starou horu s přírodní rezervací Špice u Hostěrádek-Rešova určitě navštivte. Je tam i nádherný rozhled po okolí.

red.

Katrán tatarský a Stará hora v pozadí/ Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Katrán tatarský a Stará hora v pozadí/ Foto: B. Maleček
Rozkvetlý katrán / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Rozkvetlý katrán / Foto: B. Maleček
Katrán a Újezd u Brna/ Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Katrán a Újezd u Brna/ Foto: B. Maleček
Květy katránu / Foto: B. Maleček106http://www.veslavkove.cz/
Květy katránu / Foto: B. Maleček
Hostěrádky-Rešov a Šaratice / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Hostěrádky-Rešov a Šaratice / Foto: B. Maleček
V pozadí Slavkov a Urbánek / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
V pozadí Slavkov a Urbánek / Foto: B. Maleček

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.