Dnes je pátek 24.1.2020, svátek má Milena

Záchranná akce na rybníku

První mrazy koncem měsíce listopadu pokryly téměř celý rybník tenkým ledem. Led se může stát osudným na tahu vodních ptáků na cestě do zimoviště, kteří ke zdárnému vzlétnutí potřebují volnou vodní hladinu. Do této skupiny patří čtyři druhy potápek, nejčastěji největší z nich, potápka roháč a vzácní severští hosté, dva druhy potáplic. Potáplice severní a potáplice malá k nám vzácně přilétají ze Skandinávie a severovýchodu Evropy. Oba druhy již byly na našem rybníce pozorovány, většinou osamocení jednotlivci, na rozdíl od vzácných severských kachen, které přitahují i v méně početných skupinách. Byla zde pozorována ostralka štíhlá, hohol severní, hvízdák, kajka mořská, také dnes již vzácný polák malý. Tito vodní ptáci byli zastoupeni v dokladové sbírce p. Eugena Pohle, Ptactvo Slavkovska.

Potáplice i potápky roháči jsou si v zimním opeření velmi podobní. Oba druhy celý rok tráví na vodě, nohy mají přizpůsobeny k veslování pod vodou, na souši nebo na ledě se pohybovat nedokážou. Zato pod vodou je potáplice schopna uplavat až 400 m ze necelé 2 minuty. Tři druhy potáplic obývají jen nejsevernější části Evropy, Island, Grónsko a severní Kanadu, u nás jsou velmi vzácnými hosty. Potápka roháč, dříve hojný, nyní díky intenzivnímu rybničnímu hospodaření a úprav rybníků stává se ptákem stále vzácnějším. Podle nového Červeného seznamu ptáků České republiky stává se ptákem zranitelným až ohroženým. Podle posledního přehledu hnízdního rozšíření ptáků u nás, jeho početnost se za 10 let snížila téměř o třetinu.

Po chladné noci koncem měsíce listopadu byl ráno zpozorován na tenkém ledě uprostřed rybníka pták velikosti a zbarvení potáplice nebo potápky roháče. Protože se nijak nepohyboval a neměl snahu uletět (potopit se kvůli ledu nemohl), vzniklo podezření že je přimrzlý. V 15 hod. odpoledne byl pořád ještě na stejném místě. Ten den foukal ostrý ledový vítr a hrozilo, že by mohl na ledě zmrznout. Napadlo nás obrátit se o pomoc na slavkovské hasiče. A zde je zapotřebí jim poděkovat. Ani vteřinu nezaváhali. Protože ve Slavkově není ve výbavě člun, velitel zavolal na vyškovský záchranný sbor a za půl hodiny byli společně u slavkovského rybníka. Jejich profesionální zásah nebyl na člunu a tenkém ledu za silného větru jednoduchý, ale byl úspěšný. Nakonec jsme zjistili že pták nebyl přimrzlý, byl však neschopný na hladkém ledu vzlétnout – prokluzovalo mu to. Bez naší pomoci by asi uhynul. Nebylo jednoduché ho odchytit, byl stále ještě při síle a se svým ostrým zobákem se jako harpunou bránil.

Byl spolehlivě určen, byl to silný samec potápky roháče. K této situaci došlo zřejmě tak, že mu hladký led při přistávání v nočních hodinách připomínal nezamrzlou hladinu a po dosednutí již nebyl schopen vzlétnout.

Pokud najdou nezamrzající vodu s dostatkem potravy, často u nás i zimují. Proto jsme ho vypustili na Litavu pod splav, kde voda i za silných mrazů nezamrzá. Tam vodní ptáci ve větším počtu zimují a nachází potravu. Ihned po vypuštění roháč ukázal svoji schopnost plavat a potápět se. Než uplaval po proudu, na chvilku se vrátil, jakoby chtěl svým zachráncům poděkovat.

 

Petr Navrátil a Milan Hrabovský

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.