Dnes je čtvrtek 27.2.2020, svátek má Alexandr

Dvanácté setkání Slavkovů 2019 pod Sv. Hostýnem

První písemná zmínka o moravské obci Slavkov pod Hostýnem pochází z roku 1349. Oslava letošního 670. výročí této události byla spojena s 12. mezinárodním setkáním Slavkovů, které se uskutečnilo ve dnech 12. až 14. července. Setkání se zúčastnily oficiální delegace celkem devíti Slavkovů, z Česka (5) a Slovenska (4). Delegaci nevyslal polský Slawkow a slovenský Vyšný Slavkov. Přítomno bylo i několik čestných hostů, bývalých starostů. Účastníci byli ubytováni na nedaleké Rusavě, neboť ve Slavkově pod Hostýnem nemají dostatečné ubytovací kapacity. Obec Slavkov pod Hostýnem má 640 obyvatel a do Slavkova u Brna je to přibližně 80 km. Leží ve zvlněné krajině na úpatí Hostýnských vrchů. Místní tvrdí, že to ještě není Valašsko, ale Záhoří. V současnosti realizují nástavbu Základní školy (první stupeň), která sousedí se školkou. K radnici obecního úřadu je „přilepen“ velký sál, který slouží i jako tělocvična.

Hlavním bodem pátečního odpoledního programu byla komentovaná prohlídka Květné zahrady v Kroměříži (UNESCO), kde nás během prohlídky pokropil vydatný déšť, takže jsme si ani neprohlédli celý areál.

V sobotu dopoledne jsme se zúčastnili poutě na Sv. Hostýn, pořádané každoročně obcí Slavkov pod Hostýnem. Od kaple Panny Marie Lourdské (v obci není kostel) se menší skupina delegátů vydala spolu s ostatními místními obyvateli na Sv. Hostýn přímou cestou pěšky (cca 3 km), ostatní delegáti využili pohodlnou cestu autobusem. Shodli jsme se, že pěšky je cesta na Hostýn nejpříjemnější právě ze Slavkova. Pouť doprovodila dechová kapela. Na závěr slavnostní mše v bazilice pozdravil delegáty bývalý starosta obce Velký Slavkov (Sk) Fr. Šary, který ve svém projevu ocenil zejména spolupráci a přátelskou atmosféru, která setkávání Slavkovů dlouhodobě charakterizuje.

Odpoledne v 15 hod zahájil starosta obce Jaroslav Čačala v pěkném areálu fotbalového hřiště zábavnou část oslav, které trvaly až do půlnoci. V pestrém programu se představila dechová hudba Moravská veselka, folklorní soubor Rusavjan, hudební skupina Golden Delicious a další účinkující. Pro děti byl k dispozici obrovský prolézací a skákací hrad, děti i dospělí si mohli prohlédnout vojenskou techniku z Vyškova, vyzkoušet biatlonovou střelbu a další atrakce. V rámci prezentací Slavkovů představil Slavkov u Brna jeho starosta Michal Boudný. Úspěch měla tradiční ochutnávka regionálních specialit v jednotlivých stáncích. O stánek našeho Slavkova byl velký zájem a nebylo to jen tím, že byl prvním v řadě…

V neděli dopoledne si delegáti prohlédli na okraji obce vzorně upravený areál a arboretum Horákovy zahradnické školky. Tato firma moderním promyšleným záchytným systémem zpětně využívá dešťové a až 40% závlahové vody a své produkty vyváží do několika států.

Jakmile po obědě začalo pršet (což už je v neděli na těchto setkáních téměř tradicí), nastal čas děkování, loučení a návratu domů. Dvanáctým setkáním byl zahájen nový cyklus těchto mezinárodních slavkovských aktivit. Putovní kronika setkávání Slavkovů bude v roce 2020 předána do slovenského podtatranského Malého Slavkova, kde se uskuteční 13. ročník.

Ladislav Jedlička

Fotogalerie zde

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.