Dnes je úterý 25.4.2017, svátek má Marek

Lze matematicky dokázat existenci Boha?

pozvánkaZajímavé téma, viďte. A přesně tímto tématem se v úterý 14. února ve slavkovském kině zabýval profesor matematiky z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Zdeněk Pospíšil. Přednášku připravil kolektiv slavkovské pobočky MSKA (Moravskoslezské křesťanské akademie). V době studií matematika nebyla zrovna „můj šálek kávy“, potažmo i matematická logika mě nikdy moc nebavila, nicméně zvědavost byla silnější, a proto jsem se na přednášku vypravila.

Po krátkém úvodu pan profesor Pospíšil, vědom si skutečnosti, že publikum, které má před sebou, sestává nejen z věkově, ale i vzděláním pestrých skupin, seznámil posluchače krátce s historií matematiky jako vědy, s jejím rozdělením, aby posléze zakotvil u matematické logiky. Následovalo seznámení se základními pojmy a systémem, který, lapidárně řečeno, vychází z počátečního tvrzení, které je třeba potvrdit nebo vyvrátit a tak postupnými dokazovacími kroky dojít ke kýženému cíli, čili k finálnímu důkazu. Postup matematického důkazu existence Boha představil poprvé ve 20. století brněnský rodák Kurt Gödel, současník a spolupracovník Alberta Einsteina. Gödel si vzorec důkazu neponechal, ale předal jej svým následovníkům a proto i slavkovské publikum mohlo sledovat jednotlivé kroky Gödelova důkazu, aby v cíli zjistilo, že Bůh opravdu existuje a navíc – jeho vlastnosti jsou pozitivní.

Po přednášce následovalo ticho a věřím, že v hlavách posluchačů vířily různé myšlenky, pro ledaskoho vyvolané překvapivým zjištěním. A věřím, že se v mnoha hlavách objevila i otázka: „A co teď, co s tím?“, kterou nahlas nějak podobně formulovala jedna přítomná osoba. Protože pan profesor hned na začátku zaujal striktně neutrální postoj, aby ho nikdo nemohl nařknout z pokusu, že chce někoho „lanařit“ k víře v Boha, zůstala i otázka „viset ve vzduchu“, protože je na každém člověku, jaký postoj zaujme.

Já osobně, mohu-li mluvit za sebe, pokud se o někom dovím a zaujme mě, logicky se snažím s ním seznámit a pokud není možné osobní seznámení, pak se snažím o něm něco dovědět. V případě, že se jedná o Boha, který je neviditelný, neuchopitelný a mě přesahující, neznamená to, že nemám šanci se s Ním seznámit. Jestliže po tomto seznámení opravdu upřímně toužím, stačí tuto touhu upřímně v duchu vyslovit a pak počkat až nastane vhodná příležitost. Věřte, že On (Bůh) bude ten první, kdo udělá k člověku první krok. Pak začne úžasné dobrodružství hledání a poznávání. To je moje osobní zkušenost, za kterou si stojím.

Ludmila Nosková

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Kultura

Černá kronika

 • Dvě nehody nákladních aut ve Slavkově
  Nehoda nákladního auta na obchvatu Slavkova / Foto: HZS JmK
  Nehoda nákladního auta na obchvatu Slavkova / Foto: HZS JmK
  V pátek 10. března dopoledne se převrátilo nákladní auto nad serpentinami na cestě v sadech (na Frédách). Auto převáželo betonové díly a pod tíhou nákladu se s ním utrhla krajnice. Při... celý článek

Příroda

 • Jaro ožívá návratem stěhovavých ptáků
  čápi
  čápi
  Česká společnost ornitologická pro Vás a Vaše děti připravila projekt Jaro ožívá – sledování příletu stěhovavých druhů ptáků v rámci celoevropské kampaně Spring Alive. Navštivte www.springalive.net a vložte zde svá první pozorování čápa bílého, vlaštovky obecné, rorýse obecného,... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.