Dnes je čtvrtek 24.1.2019, svátek má Milena

První cyklus setkávání Slavkovů byl završen v srpnu 2018 ve slováckém Slavkově spod Javoriny

Setkání SlavkovůTam spod Javoriny, z tej malej dědiny, tam spod Javoriny, tam si dífča namluvím…
Tato píseň z podhůří Bílých Karpat, kterým vévodí vrch Velká Javořina (970 m n. m.), zazněla ve dnech 10. až 12. srpna na letošním 11. setkání Slavkovů ve Slavkově (okr. UH) několikrát. Je to ta Velká Javořina, jejíž vysílač je vidět na horizontu téměř ze všech částí Slavkova a širokého okolí a který neomylně označuje místo na moravsko-slovenské hranici, kde se každoročně konají známá setkání Čechů a Slováků.

Mimořádné a neobvykle dlouhé vedro a sucho, které letos trápí nejen Česko, ale i celou Evropu, se ve dny setkání zmírnilo o pár stupňů, takže sobotní odpolední 6. ročník místního Folklorního dne, který byl součástí setkání Slavkovů, mohl proběhnout v areálu fotbalového hřiště za přijatelných podmínek. Na tomto festivalu se představilo několik oblastních souborů, pěveckých sborů a cimbálových muzik, ale také soubor Polana ze slovenského Zvolena. Akci zaštítila i přítomnost hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

Letošního mezinárodního setkání, kterým se završil první cyklus setkávání (2008 až 2018), se zúčastnilo pět Slavkovů z Česka a pět ze Slovenska; polský Slawkow zastoupen nebyl. Jednotlivé Slavkovy propagovaly svoje obce již tradičně ve svých stáncích a postupně byly představovány divákům i v hlavním programu na pódiu. Náš Slavkov u Brna představil starosta Bc. Michal Boudný a další členové delegace.

Obec Slavkov má přibližně 660 obyvatel, je vzdálen 18 km od svého okresního města Uherského Hradiště, ale leží v katastrálním území „Slavkov u Uherského Brodu“. Název obce je odvozen od bývalého majitele panství Slávka z Oseka. Radnice a mateřská školka jsou umístěny v centru obce, základní škola nyní už v obci není. Na okraji Slavkova jsou v ucelené zóně soustředěny objekty několika firem. Počet pracovních míst (800) v nich v současnosti převyšuje počet obyvatel, takže volná místa jsou obsazována agenturními pracovníky. Sál tělocvičny je využíván i pro kulturní akce. K dispozici je obchod Hruška a Vinárna pod třešněmi. V roce 1996 byl v obci otevřen Dům pokojného stáří sv. Petra a Pavla.

Vedení obce v čele se starostou Mgr. Liborem Švardalou je velmi aktivní a v posledních letech dosáhlo několik významných úspěchů. V loňském roce zvítězila obec v soutěži Vesnice roku 2017 Zlínského kraje a v celostátním kole skončila na 3. místě. V celostátní soutěži Strom roku 2011 získala 2. místo jejich hrušeň obecná rostoucí na okraji obce. Je přibližně 300 let stará, má výšku 13 metrů a obvod kmene přes 3,5 metru. Je stále ve výborné kondici a letos je doslova plody obsypána.

Katastr Slavkova zasahuje i do území Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která je lokalitou s významným výskytem zejména mnoha druhů orchidejí, přičemž všivec statný se ve střední Evropě vyskytuje jen zde. Rozvoji turistického ruchu v této oblasti přispívá i cyklostezka vedená podél silnice z vedlejší obce Dolní Němčí do Slavkova, která byla vybudována před několika lety.

Kdysi stará dřevěná zvonice byla v roce 1927 nahrazena zvonicí zděnou s věžními hodinami. Od zvonice vyšel v neděli dopoledne částečně krojovaný průvod občanů obce a zástupců Slavkovů ke kapli sv. Zdislavy (z r. 2000), kde se konala slavnostní mše sv. „za obyvatele všech Slavkovů v Evropě“. Ještě předtím byla u hlavní křižovatky zasazena Lípa přátelství.

Delegáti Slavkovů si v okolí prohlédli také baziliku na Velehradě, expozici Živá voda a Centrum slováckých tradic v Modré a Galerii slováckých vín v Uherském Hradišti. Na závěr setkání předali hostitelé všem Slavkovům tablo, na kterém jsou přehledně uvedena jednotlivá setkání v letech 2008 až 2018. Tablo je nyní umístěno na chodbě naší radnice na Palackého náměstí.

V roce 2019 se další setkání uskuteční v červenci ve Slavkově pod Hostýnem. Pro úplnost uvádíme, že komunální volby se letos uskuteční nejen v Česku, ale i na Slovensku a v Polsku.

Ladislav Jedlička

Fotoreportáž L. Jedličky ze setkání Slavkovů najdete zde.

 

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Kultura

 • PF 2019
  Divadelní spolek
  Divadelní spolek
  Jak jinak dovršit úspěšný rok Slavkovského divadelního spolku, nežli silvestrovským představením! Když bylo na konci roku 2017 odehráno představení „Dámský krejčí“,vznesli četní diváci přání, zda by se silvestrovská představení nemohla stát ve Slavkově tradicí.... celý článek

Černá kronika

Příroda

 • Rozvěšování krmítek pro ptáčky
  Věšení krmítek / Foto: archiv z. s. Pampeliška
  Věšení krmítek / Foto: archiv z. s. Pampeliška
  Nadšení, pomoc, pohoda, úsměv, stejný cíl – tohle jsme zažívali na krásné akci „rozvěšování krmítek pro ptáčky“ v sobotu 8. prosince v zámeckém parku.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.