Dnes je úterý 19.6.2018, svátek má Leoš

Mistrovské Sudety v rukou Pavla Boudného

Pavel Boudný / Foto: J. BitnarKdo jiný, než Pavel Boudný mohl zvítězil na přetěžkém MČR XCM (maratonu horských kol), jež se 9. září odehrálo na trati závodu Specialized Rallye Sudety. V ženách mistrovský dres vybojovala Jana Pichlíková... Rekordní počet 1137 startujících měl 23. ročník MTB marathonu Specialized Rallye Sudety, který se uskutečnil již popáté jako mistrovství České republiky, z něhož jako vítězové vyšli Jana Pichlíková a Pavel Boudný. Cílem projelo 962 bikerů a bikerek, z toho na dlouhé trati 520, na střední 284 a na krátké 158.

Už šestinásobný mistr republiky Pavel Boudný ve spurtu po krátké cílové rovince na náměstíčku v Teplicích nad Metují porazil svého týmového kolegou Matouše Ulmana, avšak dle slov aktérů se o žádnou týmovou taktiku nejednalo.

Závod byl na tamější poměry, zejména díky dobré konkurenci, docela rychlý, přestože podmínky na trati nebyly úplně ideální a pískovcový podklad mnohde nepříjemně klouzal.

Vedoucí skupinka sváděla zajímavý boj, kde Rauchfuss s Šilarem se snažili využít lepší znalosti zapeklitých sjezdů a o něco vytříbenější techniky, vždyť jediný z čelní skupiny, kdo si netroufl sjet nejstrmější pasáž Hvězdy, byl budoucí šampion Boudný. Závodníky spořitelny držela ve hře jejich skvělá fyzická připravenost. První pokusy o trhák se odehrály ještě před Hvězdou, kdy chybělo do cíle více, jak hodina. Avšak zásadní byl útok v nepříjemném travnatém výjezdu na Ostaš, kde první odpadl Šilar. Boudný pak ostrým nástupem v úvodu závěrečného stoupání zbylou trojici roztrhal, ale o svém titulu ještě definitivně nerozhodl…

„Bylo to samozřejmě extrémně dlouhé, zkusil jsem nastoupit asi sedm kilometrů před cílem, ale hodně jsem to přehnal. Sice jsem byl sám, ale začala mi docházet energie, tak jsem na Matouše počkal, což mi pomohlo, že jsem se v klikatém závěru za ním vyvezl a mohl se soustředit jen na svůj výkon,“ komentoval svůj výkon Boudný.

„Jsem rád, že jsem to udělal Boudovi alespoň trochu náročný,“ povídal a pár desítek sekund po prvním duu dojevší Rauchfuss. Pro čtvrtého Šilara byl závod nadmíru náročný. „Ve sjezdech jsem si mohl odpočinout a kopce jsem pak zvládl s první skupinou, ale dle mě se jelo velmi rychle. Sám jsem si říkal, že se z toho tempa v závěru s prominutím…,“ hodnotil závod bramborový muž.

Jakub Jirků, Foto: Josef Bitnar

Pavel Boudný / Foto: J. Bitnar