Dnes je pátek 16.11.2018, svátek má Otmar

Téměř letní zimní plavání

pozvánkyAzurové nebe, teplota kolem 20 °C, lehátka, slunečníky. K tomu perfektně udržovaná voda 14,5 °C, sladké i slané svačiny, řízek ve školní jídelně. Co si na zimní plavecké závody přát víc? Takhle to vypadalo v sobotu 13. října na slavkovském koupališti. Členové oddílu dálkového a zimního plavání Fides Brno zde uspořádali závod již po čtrnácté. Současně to byl první bodovaný závod Českého poháru v zimním plavání 2018/2019. Závodníci, rozhodčí, výsledkové specialistky u počítače, neplavající organizátoři i početní diváci, ti všichni prožili docela příjemný letně podzimní den. Lékařskou službu vykonával slavkovský lékař MUDr. Oldřich Pospíšil, připravena byla sanitka. Naštěstí nebylo jejich služeb potřeba.

Rozhodčí po celý den nespustili oči ze stopek. V deseti rozplavbách se v drahách vystřídalo všech 138 mužů a žen z 15 oddílů. Po půlroční přestávce na sebe opět narazili loňští soupeři a nedarovali si ani sekundu, mnohdy rozhodl jen rychlejší dohmat. Plavalo se dobře, mnozí závodníci si vylepšili osobní rekordy.

Na trati 1000 m obhájil loňské prvenství časem 12:04,3 Jakub Kočař z Fidesu Brno. Mezi 66 účastníky bodovali i slavkovští plavci. Jiří Pospíšil 33. místo, čas 20:26,9, Ivan Marek 53. místo, čas 23:18,9.

Na stejné trati mezi 23 ženami zvítězila Radka Eremiášová, Fides Brno časem 14:48,7, 3. místo Magda Okurková ze stejného oddílu, čas 14:59,5. Slavkovské závodnice: Jana Matuštíková 11. místo, čas 21:48,3, Jarmila Mašová 13. místo, čas 23:30,6, Helena Pavézková 15. místo, čas 23:58,2.

V závodě na 750 m si cenu vítěze odvezl Martin Bilous z Karviné, čas 13:12,3. Celkem 12 žen porazila Jitka Pospíšilová z Plaveckého klubu Slavkov, vyhrála závod časem 18:30,6. Vladimíra Fialová 4. místo, čas 19:57,2.

Na trati 250 m stáli na nejvyšším stupni Slavkováci Hana Hložková, čas 6:50,5 a Svaťa Matuštík, čas 5:24,5.

Závody na 500 m a 250 m byly obsazeny nejméně, v relativně teplé vodě se každý plavec snažil získat co nejvíce bodů na delších tratích.

Plavci Fidesu Brno po prvním kole soutěže obsadili druhé místo za pražským I.PKO.

O úspěch závodů se kromě organizátorů a počasí postarali také pracovníci technických služeb, kteří dokázali udržet kvalitu vody na vynikající úrovni. Městu Slavkov náleží poděkování za poskytnutou dotaci a věcné dary, sponzorem byl i Slavkovský pivovar. Zvláštní poděkování zaslouží bučovičtí členové slavkovské sekce Fidesu, Ladislav Stejskal a František Zezula, kteří každému medailistovi věnovali ananas.

Do dubna čeká zimní plavce dalších 24 soutěžních sobot a plavání ve stále chladnější vodě. Tu si budou moci vyzkoušet i slavkovští otužilci-amatéři na Štědrý den, kdy se již tradičně pořádá vánoční koupání.