Dnes je sobota 15.12.2018, svátek má Radana a Radan

Bitvu u Slavkova letos připomenou desítky akcí, novinkou je společný web

pozvánkaCELÝ PROGRAM Od 18. listopadu do prvního prosincového víkendu se města a obce, jimiž před 212 lety táhly armády tří císařů, opět přenesou do roku 1805, který ovlivnil dějiny Evropy a tragicky zasáhl do životů místních obyvatel. Nebudou to jen obce na území slavkovského bojiště, ale také Brno, Vyškov i Slavkov u Brna.

Tuto evropsky významnou událost připomenou desítky vzpomínkových akcí, které zahrnují nejen rekonstrukce bojů, ale také pietní setkání připomínající desítky tisíc obětí válečného roku 1805 na Moravě.

Sérii vojensko-historických akcí zahájí průchod Napoleona Brnem v sobotu 18. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 30. listopadu, kdy se uskuteční Setkání Denisových sadech.

„Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho nevinných obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínající Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti a v dotčených obcích ve dnech 1.–3. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleona a následného života na zámku vrcholící v sobotu průvodem vojsk a ohňostrojem (20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění díky historickému jarmarku.

V pátek 1. prosince se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích. Na Žuráni se v podvečer rozhoří „Jiříkovické ohně“. Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne. V tomto duchu se pak napoleonský víkend završí u symbolu usmíření – Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo.

Program čítající více než čtyřicet historických ohlédnutí není unikátní pouze díky masově navštěvovaným akcím. Atmosféru dokreslují zejména akce odkazující se na dílčí události jako například vypálení Jiříkovic, obsazení Křenovic Francouzi nebo boje ve Vyškově. Regionem pochodují stovky členů vojensko-historických klubů z celého světa, včetně předních světových představitelů ztvárňujících hlavní historické osobnosti střetu.

Jako každoročně je zajištěna například i posílená mimořádná veřejná doprava a informační servis. Novinkou letošních akcí je společná propagace soustředěná na webu www.1805.cz Ten návštěvníky seznámí nejen s programem, ale také s praktickými informacemi o dopravě, parkování či vstupném.

„Jsem velmi rád, že se letos poprvé podařilo dosáhnout shody na koordinaci všech vzpomínkových akcí k výročí Bitvy tří císařů, na které Jihomoravský kraj pravidelně přispívá ze svého rozpočtu. Letos jsme tyto akce podpořili částkou 3,5 milionu korun. Je velmi pozitivní, že vznikl nový web a probíhá společná propagace. Jsem přesvědčen, že vše bude sloužit milovníkům historie pro lepší orientaci a přeji všem organizátorům mnoho spokojených návštěvníků,“ dodal hejtman Šimek.

Většina akcí se koná zdarma. Program s názvem „Bitva u Slavkova 1805“ významně podpořil Jihomoravský kraj a jednotlivá města a obce. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálním partnerem je také Český rozhlas Brno.

Informace pro editory

Program „Bitva u Slavkova 1805“ je tvořen několika akcemi, které pořádají různé subjekty, většinou z řad měst a obcí. Největší akce – rekonstrukce bitvy pod kopcem Santon je součástí obsáhlejšího programu s názvem „Austerlitz 2017“. Hlavními body programu jsou nejen sobotní bitevní ukázka u obce Tvarožná, ale také nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů. V rámci Projektu Austerlitz ji dlouhodobě pořádají AusterlitzPro, s.r.o., Středoevropská napoleonská společnost, obce Tvarožná a Prace. Brněnská část programu (Napoleon v Brně a Setkání v Denisových sadech) je v režii Regionální rozvojové agentury Jižní Moravy - Morava Napoleonská a spolku 1645, z.s. Bitevní ukázku v Sokolnicích připravuje sdružení Acaballado ve spolupráci s městem Šlapanice. Program ve Slavkově u Brna, Vyškově, Křenovicích a dalších obcích zajišťují jednotlivá města a obce. Do projektu je zapojeno také sdružení obcí Mohyla míru-Austerlitz, o.p.s.

Servisní informace k akci budou k dispozici na webu www.1805.cz. Podrobnější informace o programu, historických souvislostech, atd. jsou dostupné na webech:

www.austerlitz.org stránky projektu Austerlitz 2017

www.slavkov.cz oficiální stránky města Slavkov u Brna

www.morava-napoleonska.cz stránky projektu Morava Napoleonská

www.vyskov.cz oficiální stránky města Vyškova

www.napoleonvbrne.cz stránky akce Napoleon v Brně

www.austerlitz-ops.cz stránky sdružení Mohyla míru-Austerlitz

pozvánka

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Slavkov si připomněl atmosféru bitvy tří císařů
  Vzpomínkové akce
  Vzpomínkové akce
  Jak prožívali napoleonské tažení Evropou řadoví vojáci? Jak se dotkla vojenská služba nejen jich samotných, ale jejich rodin a blízkých? Na tyto otázky odpověděl dvoudenní program Tenkrát ve Slavkově, který letos vyprávěl příběh rakouského dělostřelce z jižní Moravy... celý článek

Kultura

 • Brněnský BAF
  Divadelní spolek Slavkov / Foto: archiv spolku
  Divadelní spolek Slavkov / Foto: archiv spolku
  Již sedm ročníků setkání amatérských divadelních souborů proběhlo v minulých letech v Brně. Do letošního osmého ročníku se Divadelní spolek Slavkov u Brna zapojil svou inscenací „Tango demente“. Brněnská... celý článek

Černá kronika

Příroda

 • Chovatelská výstava
  Chovatelská výstava / Foto: archiv chovatelů
  Chovatelská výstava / Foto: archiv chovatelů
  Ve dnech 16. a 17. listopadu jsme pořádali další chovatelskou výstavu drobného zvířectva – králíků, holubů, drůbeže obohacenou o expozici morčat a exotů. Letošní rok obohatil králičí hop, který byl velkým lákadlem... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.