Dnes je čtvrtek 14.11.2019, svátek má Sáva

Bronzová socha připomene tisíce padlých koní

Model sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF DnesNa Staré poště u Kovalovic vznikne první pomník věnovaný tisícům koní, kteří padli v bitvě u Slavkova. Padlým vojákům lidé na památku vysazují stromy, koně ale doposud žádnou připomínku neměli. Bronzová socha v životní velikosti bude slavnostně odhalena v polovině srpna.

Nikos Armutidis, který sochu vytvořil, ji v příštích dnech převeze ze svého ateliéru ve Veverských Knínicích do hájku za Starou poštou. Odhalena bude 15. srpna, v den Napoleonových narozenin, které se v obnovené tradici připomínají pořádáním Napoleonských dnů.

Bronzová skulptura váží téměř tři sta kilogramů a bude stát na kamenném podstavci. „Snažil jsem se vytvořit koně, který se vzpíná a současně je ustrašený,“ říká umělecký sochař Nikos Armutidis. „Zkoušel jsem i variantu se sedlem, ale kůň vypadal jako by na Velké pardubické ztratil jezdce,“ dodává umělec.

A vysvětluje, proč i jeho koni jezdec chybí. „Lidé v bitvě koně pobili, tak na tomto pomníku nemají co dělat.“

Myšlenka postavit pomník vznikla na Staré poště. „Vysazujeme každému padlému vojákovi strom, už tady vznikly dva hájky, a kamaráda napadlo, že by si nějakou připomínku zasloužili i koně. A nám se to líbilo. Fandíme vojenské historii a navíc jsme i koňáci,“ popisuje Jiří Podolský ze Staré pošty.

Sochu platí společně s jejími dalšími dvěma spolumajiteli. „Byla to od počátku naše soukromá záležitost. Uvažovali jsme, že na sochu vypíšeme sbírku nebo požádáme kraj o dotaci, dopadlo to ale tak, že jsme se na ni složili. Drahá byla dost, ale kolik stála, není podstatné,“ uvedl Jiří Podolský.

Pomník bude stát nedaleko místa, kde došlo ke srážce francouzského a ruského jezdectva během bitvy u Slavkova a patrně tady zahynulo nejvíce vojáků i koní. „Odhaduje se, že koní tehdy padlo asi pět tisíc,“ uvedl Jiří Podolský.

Helena Vaculová, MF Dnes

Model sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes195http://www.veslavkove.cz/
Model sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes
Přípitek u modelu sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes195http://www.veslavkove.cz/
Přípitek u modelu sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes
Model sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes195http://www.veslavkove.cz/
Model sochy koně / Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes
Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes195http://www.veslavkove.cz/
Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes
Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes195http://www.veslavkove.cz/
Foto: Monika Hlaváčová, MF Dnes
Sochař Nikos Armutidis dotvořil sochu koně v životní velikosti pro první památník koním na slavkovském bojišti / Foto: Monika Hlaváčová, MF DNES195http://www.veslavkove.cz/
Sochař Nikos Armutidis dotvořil sochu koně v životní velikosti pro první památník koním na slavkovském bojišti / Foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.