Dnes je čtvrtek 18.4.2019, svátek má Valérie

Čínský altán nahradí věrná replika

Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-AČínský altán z konce 18. století v zámeckém parku ve Slavkově u Brna nahradí jeho věrná replika. Celodřevěná památka je výjimečná, je jediná svého druhu v Česku.

Odborná firma jej rozebrala na jednotlivé kusy a po prázdninách by měla na stejném místě sestavit nový altán. Zachovat bude možné jen některé prvky, většinu ostatních nahradí přesné kopie.

„Postupně ten altán rozebíráme… po tom, co se všechny konstrukce znovu prohlédly, tak se zjistilo, že se nejen nevyplatí, ale že už prakticky ani nejde ten stav zachránit,“ říká stavbyvedoucí Tomáš Kalábek.

V altánu se zachová jeden historizující prvek, což budou vstupní dveře – ty se zrekonstruují, pokud to bude možné. Celkový stav altánu je pro kompletní rekonstrukci nevhodný. „Dřevo je napadené buď hnilobou, je trouchnivé nebo už vlivem času tak degradovalo, že se nedá použít. Původní jsou tady zejména sloupy, a ty jsou v tak špatném stavu, že se nedají použít,“ upřesnil Kalábek.

Altán se pokusili zachránit správci zámku v devadesátých letech. Kvůli chybějícím financím se však podařilo opravit jen horní část. Nově vzniklá replika by měla kopírovat co nejvíce původní vzhled.

Stavba repliky bude pod přísným dozorem památkářů, protože se jedná o národní kulturní památku. „Celková rekonstrukce má být ukončena do dubna příštího roku. Stavba repliky si vyžádá bezmála 2,5 milionu korun, které se budou z velké části hradit z evropské dotace,“ doplňuje Petr Lokaj, vedoucí odboru správy majetku investic a rozvoje slavkovské radnice.

Po rekonstrukci by měl být altán co nejvíce zpřístupněn veřejnosti. „Chceme, aby se kolem něj pořádaly pikniky nebo komorní koncerty. Také ho budeme chtít nabízet svatebčanům pro venkovní obřady,“ přibližuje budoucí využití památky ředitelka zámku Eva Oubělická.

S využitím materiálu Vlasty Gajdošíkové, Český rozhlas Brno

Podoba altánku z doby přelomu 19. a 20. století / Foto: archiv119http://www.veslavkove.cz/
Podoba altánku z doby přelomu 19. a 20. století / Foto: archiv
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A120http://www.veslavkove.cz/
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A195http://www.veslavkove.cz/
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Banner

Společnost

Kultura

  • Práce dětí kurzu dramatické výchovy
    Kurz dramatické výchovy pro děti, který skončil v pondělí 8. dubna, přinesl své ovoce v podobě krátkých příběhů, které děti dostaly vypracovat za domácí úkol v rámci procvičování kreativního myšlení.

Černá kronika

Příroda

  • Jaro
    Jarní příroda
    Jarní příroda
    Procházka po Slavkově nebo jeho okolí je vždy zajímavá – stále je co pozorovat. Ale jarní procházky jsou určitě nejhezčí. Příroda se probouzí po zimě, otepluje se, ptáci zpívají…
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.