Dnes je úterý 19.2.2019, svátek má Patrik

Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu

Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_1Ve Slavkově u Brna jede už rok na plné obrátky první kompostárna ve vyškovském okrese. Obyvatelé jsou s novou službou spokojení. Čtyři dlouhé řady zeminy leží na asfaltovém podloží. Na první pohled vypadají uklizeně, nicméně celkem fádně. Jde ale o samé srdce kompostárny, která stojí na kopci u Slavkova u Brna. Zde bakterie, houby, žížaly, červi a další organismy přetvářejí zahradní zbytky na kompost.

V sobotu 24. dubna uplynul přesně rok od chvíle, kdy slavkovské technické služby spustily tuto první kompostárnu v okrese. Vypadá to, že se jedná o docela úspěšný ekologický projekt, který dokáže mnohem lépe než skládky a spalovny využít odpad ze zahrad. „Obyvatelé kompostárnu vzali za svou,“ prohlásil ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Každé pondělí a úterý se do ulic Slavkova vydává sběrný vůz, který sváží bioodpad od obyvatel. Obyvatelé můžou před dům nachystat trávu, listí, slámu, větve do tloušťky dvanácti centimetrů, kůru. „Stalo se nám jen párkrát, že se ve směsi objevilo něco, co do ní nepatří. Přispívá k tomu i to, že sběr je adresný. Přesně víme, od koho nachystaný odpad pochází,“ vysvětlil Lánský. V průběhu roku se lidé postupně naučili nové služby využívat. Zatímco na první sběr Slavkovští připravili devět tun bioodpadu, na konci listopadu se jednalo už o dvanáct a půl tun. „Celkem jsme loni od obyvatel vybrali čtyři sta šest tun odpadu,“ informoval Lánský.

Technické služby do kompostárny svážejí také například ořezené větve a pokácené stromy z veřejné zeleně. Roční kapacita provozu je devět set padesát tun. Přes zimu kompostárna odpočívala pod sněhem. Slavkovští ji spustili těsně po Velikonocích. „A hned napoprvé jsme od obyvatel odebrali přes dvacet tun bioodpadu,“ pochlubil se Lánský. K současnému zájmu o služby kompostárny přispělo, že se lidé po zimě začínají starat o svoje zahrádky a trávníky.

Rozdrcený odpad projde v kompostárně sedmdesátidenním cyklem, během něhož se z něj stane kompost. Přivezené zahradní zbytky rozprostře traktor do dlouhých úhledných záhonů. Uvnitř nich postupně vznikne docela vysoká teplota, padesát až sedmdesát stupňů. Při ní organismy vyrábějí z rostlinného odpadu kompost. Během procesu stroj několikrát záhony převrátí. „Vzniklý kompost je čistý, bez příměsí. Vypadá dobře a vůbec nesmrdí,“ zhodnotil Lánský.

Hotový kompost si obyvatelé Slavkova zdarma berou pro svoji potřebu. „Každou středu od čtrnácti do sedmnácti hodin si pro něj zájemci mohou přijít do Panšuly v zámeckém parku,“ informoval Lánský. O tento přírodní produkt je mezi obyvateli zájem. „Za loňský rok si pro něj přišlo přes osm set lidí,“ uvedl.

Kompost nicméně neslouží jen pro potřeby obyvatel. „Používáme ho také na rekultivaci skládky, dohnojování parku, alejí a trávníků,“ dodal Lánský. První rok provozu kompostárny radnici vyšel na milion korun, původní odhad počítal s osmi sty padesáti tisíci. „Nicméně kompostárna má velkou hodnotu morální,“ zdůraznil Lánský. Slavkovští jsou s kompostárnou spokojení. „Je to dobrá věc. Dávám do ní svážet třeba trávu ze svojí zahrádky. Oceňuji, že je možné si z kompostárny pro svoji potřebu odnést hnojivo,“ řekla třeba Libuše Sťahelová.

Podobný názor má také Zdena Zvonková. „Do svozu dávám posečenou trávu i jiný odpad ze zahrady. Na podzim jsme si byli pro hotový kompost a teď jsem do něj sázela muškáty. S kompostárnou jsem spokojená, myslím, že ve městě dělá pořádek,“ řekla Zdena Zvonková. Ta vyzdvihla, že kompostárna přispívá k čistšímu ovzduší ve městě. „Lidé odevzdávají i listí, které by jinak asi pálili,“ dodala Zvonková.

Radka Jarušková, Vyškovský deník

Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_1195http://www.veslavkove.cz/
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_1
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_2195http://www.veslavkove.cz/
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_2
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_3195http://www.veslavkove.cz/
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_3
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_4195http://www.veslavkove.cz/
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_4
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_5195http://www.veslavkove.cz/
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_5
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_6195http://www.veslavkove.cz/
Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu_6

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Sportovní ples
  Sportovní ples
  Sportovní ples
  V pátek 8. února se ve Společenském centru Bonaparte uskutečnil již 47. ročník Sportovního plesu, který stejně jako v minulých letech spoluorganizovaly kluby SK Slavkov u Brna (fotbalisté) a FBC Slavkov (florbalisté).

Kultura

 • Hudební večer v ZUŠ
  Hudební večer / Foto: archiv ZUŠ
  Hudební večer / Foto: archiv ZUŠ
  V romanticky zasněženém podvečeru 29. ledna 2019 proběhl ve slavkovské ZUŠ Fr. France další z hudebních večerů. Byl tentokrát tematicky zaměřen na vítěze školního kola ve hře na dechové nástroje.

Černá kronika

Příroda

 • Rozvěšování krmítek pro ptáčky
  Věšení krmítek / Foto: archiv z. s. Pampeliška
  Věšení krmítek / Foto: archiv z. s. Pampeliška
  Nadšení, pomoc, pohoda, úsměv, stejný cíl – tohle jsme zažívali na krásné akci „rozvěšování krmítek pro ptáčky“ v sobotu 8. prosince v zámeckém parku.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.