Dnes je čtvrtek 14.11.2019, svátek má Sáva

Kruhy v obilí u Velešovic

Kruhy v obilí u VelešovicV lánu obilí u Velešovic se objevily zvláštní obrazce. Pro mnohé vtipná novinka, nad kterou jen mávnou rukou, naopak pro badatele jsou pozoruhodné kruhy tentokrát hodně zajímavé.

Navíc agrosymboly jsou na Vyškovsku poměrně časté. „Jedná se o čtyři obrovské kruhy zářící na Krátkých stráních pod Starou horou, které přitahují pozornost kolemjedoucích. Jeden kruh je samostatný, nad ním jsou tři kruhy propojené pěšinkou. Délka obrazce je téměř sto metrů. Každý kruh je jiný. Obilí je stočené levotočivě, v každém kruhu však s odlišnými detaily, což není v silách člověka ani přírody,“ je přesvědčená historička a badatelka Antonie Plíšková.

Ve Velešovicích, ležících v těsné blízkosti pole, si místní v posledních dnech nevšimli žádného podivného pohybu. „Sama jsem o tom nevěděla, ani lidé si ničeho nevšimli. Máme se tak něčeho bát?“ ptala se s nadhledem starostka obce Zdenka Šprtová. Badatelé, kteří se zajímají o působení neznámých sil, si však stojí za svým.

Nahrávají jim i kroužky stojícího obilí v jednotlivých obrazcích. „Jsem přesvědčená, že v mnoha případech to jsou obrazce tvořené vysoce duchovními bytostmi, někým, kdo zná dokonale zákonitosti vesmírného tvoření. Kroužky stojícího obilí dodávají obrazci nejen na zajímavosti a kráse vzhledu, ale též nutí člověka k přemýšlení, proč jsou v každém kruhu odlišně umístěné a proč mají různý obvod postupně se snižující odshora dolů,“ uvedla Plíšková.

A to patnáct, čtrnáct a třináct metrů, prostřední níže položený má pak obvod také čtrnáct metrů. „Průměry velkých kruhů přesahují jedenadvaceti metrů, malinko se odlišují, nemohou být pravidelné v nerovném terénu, neboť jejich tvar je dokonalý shora. Dle geodetů není v lidských silách ve zvlněné krajině vytvořit kruh tak dokonalý shora,“ doplnila badatelka, která doufá, že bude mít k dispozici i letecké snímky.

Obrazce se v minulých letech objevily třeba u Hlubočan, Manerova, Ivanovic na Hané, Medlovic, Chvalkovic u Bučovic a předloni u Rousínova.

Právě na ty rousínovské badatelka ráda vzpomíná. „Byly velmi zajímavě uspořádané, jakoby do vlnek. To by lidská bytost nezvládla,“ byla tenkrát přesvědčená Plíšková.

Michal Kočí, Vyškovský deník

Komentářů (20)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • CircleArt  - http://www.facebook.com/pages/CircleArt/1329272735

  http://www.facebook.com/pages/CircleArt/1329272 73592?ref=ts

 • Tonička Plíšková  - Na hopkání s prkýnkem, provázkem

  a flaškou rumu - vypadala ve Velešovicích ta matlanina dole u cesty CircleArte! :D

 • circleart  - nj

  ale to vam jiste mistni lide radi potvrdi, ze uz tam byla davno predtim, nez se tam objevili nase kruhy..nekdo si nejspis zasoulozil v obili za dedinou, pro nas to byl alespon snazsi vstup do nejblisi tramline;)

 • CircleArt  - http://www.facebook.com/pages/CircleArt/1329272735

  http://www.facebook.com/pages/CircleArt/1329272 73592?ref=ts

 • Tonička Plíšková  - V neděli odpoledne pánové - beru Vás za slovo Nomi

  Za hodinku to zmáknete,obecenstva bude dost, lán obilí také, napište čas a pozvěte CircleArta ať čučí, ten zná kruhy v obilí jen z fotek na facebooku. :)

 • CircleArt  - :-D

  uz se Vam fakt muzu jenom smat..

 • 007

  Když pan hejtman Hašek mohl při slavkovských deštích spatřit APOKALYPSU (viz jeho zahajovací projev na Concentus Moraviae), nevím, proč by rousínovská badatelka nemohla vidět ufony, jak v návalu umělecké inspirace v pravidelných kruzích nalétávají do velešovického žita.

 •  - Záhada?

  Nevím, ale osobně jsem v tomhle spíš skeptický. Už tolik stovek, ne-li tisíc obrazců bylo pozorováno na celém světě a zatím z toho nikdy nic extraterestriálního nebylo.
  Vím, neexistence důkazu není důkazem neexistence, ale přesto se mi nechce věřit, že by se vyspělé bytosti z vesmíru zabývaly tvořením kruhů v obilí zrovna v "okurkové sezóně".

 • Vidlička

  No, Mikeši RŽ, opravdu nám k tomu nemáš už co říct ? Už si teda nemyslíš, že ten nalezený čokl u strážníků je převtělený UFOn, který takto reagoval na Tvé choutky ho zkonzumovat ? Ale jinak máš pravdu, existence kruhů v obilí ještě není důkazem toho, že pes ještě nebyl snězen.

 •  - Re:

  A co na to váš lékař?

 • Nomis  - Vysoce duchovní bytosti :-)

  Při vší úctě k paní Plíškové, ale ta musela asi spadnout na hlavu hodně z vysoka.
  Na tyhlety kruhy nemusím být vysoce duchovní bytost z jiného světa, ale musím mít s kamarádem asi tak hodinku čas. A díky vyjetým kolejím z traktorů se nemusím ani moc snažit zamaskovat stopy....
  A k té složitosti kruhů - stačí malej kolíček a pár metrů špagátu a vyseknu jí v takový rovnoměrný geometrický útvar, tedy kruh, že se v nerovném terénu bude stydět i teorie relativity a geodeti půjdou vracet diplomy. 8-)

 • CircleArt

  to jsou ale silne reci..zas tak jednoduche to neni, ale klidne si to zkus..ale fakt je ten, ze se za vysoce duchovni bytost nepovazuju :D

 • DoB

  Hahaha ... souhlas ... :D

 • Eva Tylová  - ufoni?

  Ufoni negzistuji a kdo ví co to v tým obilím je?

 • Vidlička

  Paní P. spadla na hlavu z neletájícího talíře právě do obilí a jak se se jí ta hlava motala, tak to tam tak pitomě zválela. A po tom pádu pronesla: "Uf,oni už jsou tady !" Jenže to myslela ty adělíčky, co se jí motaly kolem hlavy. No a že si všechno nepamatovala, tak to pak trochu přehodnotila a domotala... A kruh se tím uzavírá...

 • DoB

  :) Koukám, že "Vidlička" se včera dostala/dostal k počítači a je tam jeden příspěvek za druhým ... ;)

 •  - Re:

  Evidentně si doktor na psychiatrii na noční službě nezmkl kancelář, tak jsme zase "obšťastněni" těmi duševně obohacujícími bláboly. :)

 • Vidlička

  ...a tak utekl Mikeš (projevující se nyní pod pseudonymem RŽ). A tím to už není záhada, protože vidíme, že Mkešův doktor úřaduje v kanceláři a nikoliv v ordinaci. Ale to nám přece vůbec nevadí, Mikeše máme stejně rádi a dál ho budeme všude možně velebit.

 • Tonička Plíšková  - Přidejte se Větvičko!

  Kruhy pokračují - pan Nomis s kamarádem to zmáknou za hodinku, CircleArt to vyhlásí za své "umělecké dílko", Vy to doválíte a hotovo!
  Piloti Vám je nafotí i shora, bude-li ta matlanina vidět. Dokonalé kruhy zachytí i satelity. Vyšmatlané vypadají shora jako polehy. :)

 • Tonička Plíšková  - Slavíte-li neděli, šlapat lze i v pondělí!

  Vidličku jsem zjemnila na Větvičku a taky se neozval. Řečičky, řečičky pánové, ale skutek utek! Vesmírné síly pracují spolehlivěji a lehce - bez prken a provázků - bez hopkání v obilí:
  http://pliskova.blog.idnes.cz/

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.