Dnes je pátek 25.5.2018, svátek má Viola

Nová kniha o historii Slavkova je již v prodeji

nová kniha o SlavkověNová kniha s názvem Slavkov u Brna v době světových válek je již od pátku 1. prosince v prodeji. Knihu o 400 stranách v pevných deskách dostanete v trafice pana Waltera, v prodejně knih, papíru a drogerie paní Hlásenské na Palackého náměstí a v redakci Slavkovského zpravodaje (BM typo), Brněnská 642.

Kulatá výročí, která si příští rok připomeneme, byla stimulem k vydání této publikace. Prvním je sto let od vzniku republiky v roce 1918, dalším pak 100 let od konce 1. světové války. Předloni jsme si připomněli 70 let od skončení 2. světové války. Jak žil v těchto obdobích Slavkov u Brna?

Slavkov byl oběma válkami velmi poznamenán. Po letech zapomínání je nutné si připomenout osudy více než tisícovky vojáků (obyvatel Slavkova), kteří bojovali na všech frontách 1. světové války. Zvláštní pozornost si zaslouží stovka slavkovských legionářů, kteří se velkou mírou zasloužili o vznik samostatné republiky. Publikace přiblížuje život ve Slavkově v těžké době 1. světové války, přináší také příběhy lidí-občanů Slavkova, autentické a velmi zajímavé zápisy z deníků vojáků, popisuje nesnadný život během Velké války. Zmiňuje návštěvu francouzského generála d’Esperey i vznik sochy T. G. Masaryka.

Druhá část knihy popisuje život v německém protektorátu, připomíná jména zatčených a popravených a jejich příběhy, tragický osud slavkovské židovské komunity, odboj proti německým okupantům, vzpomínky pamětníků na duben 1945 a v neposlední řadě přináší i průběh osvobozovacích bojů v roce 1945.

Obě tato období ilustruje více než 300 fotografií, z nichž část je publikována poprvé. Nechybí ani seznamy obětí obou válek.

Práce na knize, psaní, shánění dokumentů, vzpomínek svědků a fotografií trvaly více než tři roky. Publikace přináší nejen nové poznatky z těchto období, ale především trvale uchová vzpomínku na 231 občanů Slavkova u Brna, kteří zaplatili válkám minulého století daň nejvyšší.

Zájemce o historii našeho města zveme na besedu o knize, která se uskuteční v úterý 5. prosince od 16 hodin v Rubensově sále slavkovského zámku za účasti autorů.

red.

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Setkání k 50 letům Společenského domu
  pozvánka
  pozvánka
  Písní věnovanou slavkovské bitvě tří císařů „Slavkov“ od country kapely Poutníci to začalo a písní „Sen“ z CD slavkovské rockové skupiny Exit to skončilo. Co? Slavnostní setkání k 50. výročí od předání zrekonstruovaného Společenského domu ve Slavkově u Brna veřejnosti,... celý článek

Kultura

 • Johann Strauss orchestr po devatenácté
  pozvánka
  pozvánka
  V sobotu 19. května od 17 hodin již po 19. rozezněl zámek koncert „Z operety do operety“ v podání Johann Strauss orchestru. Zcela zaplněným Historickým sálem se nesly známé melodie jako Lauretta, Florentinský či Radeckého pochod a řada dalších.

Černá kronika

Příroda

 • Barevní hýlové v našich zahradách
  Samec hýla obecného / Foto: archiv
  Samec hýla obecného / Foto: archiv
  Počátkem měsíce března uhodily silné mrazy, přesto se již někteří stěhovaví ptáci k nám vracejí. Překvapením bylo, že malá skupina hýlů obecných se toulá po našich zahradách, od poloviny března již nastává jejich doba... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.