Dnes je pondělí 11.12.2017, svátek má Dana

Nová kniha o historii Slavkova je již v prodeji

nová kniha o SlavkověNová kniha s názvem Slavkov u Brna v době světových válek je již od pátku 1. prosince v prodeji. Knihu o 400 stranách v pevných deskách dostanete v trafice pana Waltera, v prodejně knih, papíru a drogerie paní Hlásenské na Palackého náměstí a v redakci Slavkovského zpravodaje (BM typo), Brněnská 642.

Kulatá výročí, která si příští rok připomeneme, byla stimulem k vydání této publikace. Prvním je sto let od vzniku republiky v roce 1918, dalším pak 100 let od konce 1. světové války. Předloni jsme si připomněli 70 let od skončení 2. světové války. Jak žil v těchto obdobích Slavkov u Brna?

Slavkov byl oběma válkami velmi poznamenán. Po letech zapomínání je nutné si připomenout osudy více než tisícovky vojáků (obyvatel Slavkova), kteří bojovali na všech frontách 1. světové války. Zvláštní pozornost si zaslouží stovka slavkovských legionářů, kteří se velkou mírou zasloužili o vznik samostatné republiky. Publikace přiblížuje život ve Slavkově v těžké době 1. světové války, přináší také příběhy lidí-občanů Slavkova, autentické a velmi zajímavé zápisy z deníků vojáků, popisuje nesnadný život během Velké války. Zmiňuje návštěvu francouzského generála d’Esperey i vznik sochy T. G. Masaryka.

Druhá část knihy popisuje život v německém protektorátu, připomíná jména zatčených a popravených a jejich příběhy, tragický osud slavkovské židovské komunity, odboj proti německým okupantům, vzpomínky pamětníků na duben 1945 a v neposlední řadě přináší i průběh osvobozovacích bojů v roce 1945.

Obě tato období ilustruje více než 300 fotografií, z nichž část je publikována poprvé. Nechybí ani seznamy obětí obou válek.

Práce na knize, psaní, shánění dokumentů, vzpomínek svědků a fotografií trvaly více než tři roky. Publikace přináší nejen nové poznatky z těchto období, ale především trvale uchová vzpomínku na 231 občanů Slavkova u Brna, kteří zaplatili válkám minulého století daň nejvyšší.

Zájemce o historii našeho města zveme na besedu o knize, která se uskuteční v úterý 5. prosince od 16 hodin v Rubensově sále slavkovského zámku za účasti autorů.

red.

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Banner

Společnost

Kultura

 • Žáci ZUŠ Františka France zpívali pro seniory z charitního CDS
  Koncert ZUŠ pro seniory / Foto: archiv ZUŠ
  Koncert ZUŠ pro seniory / Foto: archiv ZUŠ
  Dne 14. listopadu 2017 se na Hudebním večeru pro CDS, pořádaném v sále ZUŠ Františka France ve Slavkově u Brna, sešlo asi 150 diváků, kteří přišli zhlédnout vystoupení mladých umělců a zároveň pomoci dobré věci.

Černá kronika

Příroda

 • Podzimní příroda ve Slavkově
  Foto: P. Navrátil
  Foto: P. Navrátil
  Dlouhozobku svízelovou si mnozí pletou s kolibříkem. Je to však motýl, patřící mezi lišaje. Svým způsobem letu opravdu kolibříky připomíná. Ti však v žijí v Americe. Dlouhozobka je zajímavá i tím, že je stejně jako řada motýlů stěhovavá!
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.