Dnes je čtvrtek 18.4.2019, svátek má Valérie

Ukliďme Česko 2019

Ukliďme ČeskoJako každoročně jsme se letos zúčastnili akce Ukliďme Slavkov!

Sešli jsme se u mostu přes Litavu a rozdělili se podle různých osobních možností. Na úklid zámeckého parku se vydali manželé Alena a Radek s dětmi a přáteli (18 hod.). Na úklid potoka Prostředníček od ulice Polní až po obchvat rodina Malečkova s přáteli (cca 10 hod). Petr, Radek, Alena a Mirek se vydali čistit okolí mokřadů 13 jezer a Šámy (cca 10 hod). Jarek Seifert odpracoval obrovský kus práce v minulém týdnu při vysekávání náletových dřevin u Stojarovy studánky, úklidu odpadků v jeho okolí 3 hodiny a dalších 5 hodin při sběru odpadků kolem Frédské cesty, Křížové cesty od sv. Jana až po kapli sv. Urbana a jeho okolí včetně ohniště a bunkru.

Vybaveni igelitovými pytli jsme vyrazili na sběr odpadků zanechaných nevychovanci, kterých je bohužel stále dost. Je to k zamyšlení, proč stále nacházíme plné koryta vodních toků, příkopy a okolí silničních tahů plná odpadků. Sortiment je pestrý. Převažují PET láhve, různé igelitové sáčky (často plněné psími exkrementy...), stavební materiály jako kusy polystyrénu apod. Kolem obchvatu lze najít zejména kvanta plastových kelímků od kávy asi načerpané na benzínkách nedaleko stojících. Spolu s nimi letí z okýnek vozů i všeliké sáčky, zbytky potravin, disky od kol apod. Mezi obchvatem a mokřadem jsme dokonce našli i plnou nádobu se značně rezavým dnem. Podle obalu je vidět, že se jedná o látku pro přírodu extrémně nebezpečnou.

Líbilo se mi, že bylo mezi námi hodně nových a mladých nadšenců a to je dobře. Není jim jedno, jak místo, kde žijeme vypadá. Sbírali všechno – i vajgly od cigaret a vršků od piva. I to je obrázek vize, jakou by Slavkováci chtěli přírodu mít.

Nyní budeme sledovat, jak se s úklidem vypořádají majitelé-správci značně „zaneřáděných“ území – obchvatu Slavkova a Litavy.

Závěrem musím všem poděkovat za jejich úsilí a volný čas. Chci tímto vyzvat všechny lidi, aby předcházeli konání těchto akcí a abychom nebyli lhostejní a nebáli se upozornit ty, kteří tyto „nepořádky“ páchají.

Petr Navrátil

Fotogalerie zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Banner

Společnost

Kultura

  • Práce dětí kurzu dramatické výchovy
    Kurz dramatické výchovy pro děti, který skončil v pondělí 8. dubna, přinesl své ovoce v podobě krátkých příběhů, které děti dostaly vypracovat za domácí úkol v rámci procvičování kreativního myšlení.

Černá kronika

Příroda

  • Jaro
    Jarní příroda
    Jarní příroda
    Procházka po Slavkově nebo jeho okolí je vždy zajímavá – stále je co pozorovat. Ale jarní procházky jsou určitě nejhezčí. Příroda se probouzí po zimě, otepluje se, ptáci zpívají…
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.