Hledáme-li spojení mezi Václavem Havlem a Slavkovem u Brna, musíme se vrátit na začátek 90. let 20. století. V té době byl slavkovský zámek oblíbeným místem k setkávání politiků na nejvyšší úrovni tehdejšího Československa.
Václav Havel návštívil ve funkci prezidenta Československé republiky naše město 28. října 1990 v rámci pracovní schůze. Dalšími účastníky schůzky byl V. Klaus, P. Pithart, F. Gál, J. Čarnogurský, V. Mečiar, P. Rychetský, M. Čalfa a daší. Jednalo se o budoucnosti Československa. Výsledkem jednání byla tzv. Slavkovská deklarace, z jejíhož obsahu vyplývá, že si nikdo z přítomných rozdělení republiky nepřeje. Občané, kteří se shromáždili před zámkem, aby prezidenta uvítali, však byli zklamáni. Auta kolem nich projela a nikdo nevystoupil.
Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011. Jeho slova Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí se stala symbolem pro Listopad 1989. Václav Havel byl a nadále zůstane symbolem svobodného Československa (později i Česka). I v tom nejzapadlejším koutě světa reaguje každý při vyslovení slova Československo slovy: „Václav Havel“. Nikdo jiný, žádný sportovec, umělec nebo politik, nesymbolizuje naši zemi tak, jak Václav Havel.
Václav Havel (5. října 1936, Praha – 18. prosince 2011, Hrádeček u Vlčic) byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a prvním prezidentem České republiky (1993–2003).
Kondolenční listiny k vyjádření soustrasti k úmrtí Václava Havla jsou umístěny v obřadní síni radnice od pondělí 19. 12. do pátku 23. 12. do 18 hodin. Před vstupem na radnici mohou lidé zapálit svíčku nebo položit květiny.
Slavkov u Brna navštívili i další tři prezidenti během svého funkčního období:
16. 6. 1924 a 5. 7. 1931 Tomáš Garrigue Masaryk
25. 5. 1947 Edvard Beneš
25. 11. 2007 Václav Klaus
red.
Odhaduji, že pro text redakce využila tehdejší zpravodaj - podobná slova jsou i v jedné z kronik Junáka Slavkov. Zklamaní jsme tam totiž stáli také jako členi slavkovského skautského střediska.
Zajímavější zážitek než tohle dopolední skupinové čekání si pamatuji na odpolední odjezd některých politiků. Z úplně jiného důvodu než byla Slavkovská deklarace jsem šel přes Palackého náměstí. Ze zámku začala vyjíždět auta, kolem úzké cesty u Restaurace Bonaparte stál hlouček lidí a mával. Ve chvíli, kdy jsem se k nim přidal, kolem projelo světle modré auto s Václave Havlem a tuším že Pavlem Rychetským. Už nepršelo, okýnka auta byla stažena a oba mávali kolemstojícím. Několik občanů Slavkova tak tehdy prezidenta zahlédli na metr, dva.
Najde se mezi návštěvníky veslavkove.cz další odpolední "pamětník"?