Dnes je úterý 10.12.2019, svátek má Julie

Velký 8liberní kanon užitý ve Slavkově

děloV sobotu 5. prosince bylo možno ve Slavkově spatřit zdařilou repliku francouzského velkého polního 8liberního děla z období napoleonských válek. Na základě dotazů občanů na kanony napoleonské armády, jejíž údaje nejsou plně známy a jsou obtížně dostupné, přinášíme stručné představení tohoto obra mezi děly.

Majitelem repliky děla 8 Gribeauval je Ing. arch. Stanislav Sýkora ze slovenské Čadce. Práce na replice zabraly časově na rok. Vystaven byl v palebném postavení před Společenským domem Bonaparte v sobotu a v činnosti tam byl o poloviční prachové náplni ve váze 1/2 kg.

Historie kanonu de 8 Gribeauval:

Jean-Babtiste Vaquette de Gribeauval (1715–1789) byl nadán v přírodních vědách i matematice. Pocházel z občansky i vojensky aktivní měšťanské rodiny. Po vstupu do armády zavedl po dlouhých zkouškách v roce 1765 válečný systém francouzského královského dělostřelectva, který se plně osvědčil a sloužil po dlouhá léta pod názvem Gribeauval až do konce napoleonských válek. Stal se vzorem k organisaci artilerie ve Francii, ale také zemích ostatních.

Zpočátku ve funkci styčného důstojníka Francie byl vyslán k rakouskému spojenci do Vídně. Gribeauvalovi však neuniklo zlepšení rakouského císařského dělostřelectva, tehdy nejlepšího v Evropě, který provedl generální direktor dělostřelectva kníže Josef Wencl z Liechtensteinu. V Lichtensteinově pojetí bylo v naší monarchii rozděleno dělostřelectvo na lehčí polní a těžké obléhací. Zavedl také jemné seřizování náměru hlavně děla stavitelným šroubem s klínem a další zlepšení pro snadnou ovladatelnost kanonu v boji.

Rakouskou osvědčenou modernizaci de Gribeauval dále vylepšil a zavedl do královského francouzského dělostřelectva. Včetně svého vynálezu pohyblivé lafety pro pevnostní i pobřežní děla a dalších praktických zlepšení. Odlévání dělových hlavní prosadil  z bronzu místo železa, které pro trhliny a přehřátí způsobovalo nebezpečné samozápaly střelného prachu při nabíjení. Vývrt hlavní byl přesný k stanovené vůli k ráži, takže omezil profuk okolo projektilu. Tímto opatřením se zvýšila přesnost palby.

Jako velitel francouzského dělostřelectva a ženistů v hodnosti generálmajora  se vyznamenal při obraně Svídnice, která pro nedostatek munice později kapitulovala. Při svém zajetí v Prusku, pro skvělé odborné znalosti, se jej bez úspěchu snažil získat do svých služeb pruský král Friedrich II.

Po návratu z pruského zajetí jej rakouská císařovna Marie Terezie za věrnost povýšila do hodnosti Feldmarschall-Leutnannt (generál poručíka), vyznamenala jej a obdařila děkovným dopisem s osobním darem – miniaturou osázenou diamanty. Na sklonku služební kariéry byl nejvyšším velitelem i mladého poručíka francouzského Královského dělostřeleckého sboru La Fére Napoleona Bonaparta.

Kanon de 8 Gribeauval – parametry:

Byl užíván až do roku 1840.

Výška kol 146 cm

Rozvor kol na železné ose 209 cm

Délka lafety 285 cm

Délka hlavně 200 cm – poměr délky – 18 kalibrů ráže

Váha hlavně děla 583 kg (více údajů zdroje viz Wikipedie): Vzorec – váha hlavně je 180násobek váhy střely

Obsluha: 8 dělostřelců plus 5 osob pomocného personálu z pěchoty dodávající sílu k přeskupení kanonu do nové posice ručními popruhy, pajsry a též k podávání munice.

Nejzkušenější dělostřelec stál za kanonem a stavěl směr ohně s náměrem u nastavitelného hledí.

Ke kanonu byly přiděleny dva muniční vozy s koňskými potahy.

V palebných posicích byla na dlouhé šňůře stále připevněna ke kanonu tzv. kolesna Gribeauval s ojem a muniční bednou. Na způsob vložené otočné nápravy pod lafetou děla kolesna vytvořila spolu s kanonem vůz o 4 kolech.

Při přepravě hlavní dozadu byly do kolesny zapřaženy 4 tažní koně táhnoucí hmotnost kanonu 1,5 tuny. Hlaveň (583 kg) byla ručně obsluhou přesazena z bojového předního usazení do zadního – přepravního zářezu v lafetě k udržení těžiště.

Ráže vývrtu hlavně 106,1 mm

Projektil – železná koule ráže 103 mm o váze 8 francouzských liber, tj. cca 4 kg.

Parametr váhy železného projektilu 8 francouzských liber tedy uváděl název pro číslo kanonu v systému Gribeauval.

Účinný dostřel 800- 900 metrů s ohněm černého střelného prachu o náplni cca 1,13 kg. Dostřel maximální 1 500 metrů.

Koule byla užívána k rozdrcení velkých cílů a za vzdálenost nejdelšího doletu ,,hrubého kartáče“ (velkých železných kulí), tj. za vzdálenost 400–600 metrů.

Obvykle u těžšího polního dělostřelectva, mezi které kanon de 8 Gribeauval patřil, se v prvním pořadí zahájila palba koulemi na nepřátelská děla (artilerii) s muničními vozy, potom na jezdectvo (kavalerii) i sevřené útvary pěchoty (infanterii). Železná koule i při nepřesném dopadu před cílem ničila odskoky vše co se nacházelo ve směru její dráhy. Při boji také koule byly užívány k dálkovému rozstřílení obranných sevřených čtverců pěchoty – karé, která se tak bránila s naježenými bodáky proti útokům kavalerie.

Koule, ucpávka i prach v textilním (flanelovém) vaku o průměru ráže se běžně pomaleji ládovaly zvlášť a upěchovaly se. Avšak při potřebné rychlopalbě např. při protiútoku se úžíval tzv. ,,sabot“ , tedy jakýsi náboj, kdy koule byla připevněna cínovými plechy k vydlabanému špalíku, ke kterému byl z druhé strany připevněn flanelový vak se střelným prachem o průměru ráže děla.

Na vzdálenost 300–500 metrů se užíval ,,hrubý kartáč“ na způsob palby z velké brokovnice. Ten tvořil kontejner s dřevěnou osou na které byly upevněny dřevěné disky v průměru ráže(labyrint), mezi kterými byly vloženy železné kule např. po 3 x 3 kusech. K zadní části byl připevněn vak s náloží střelného prachu o hmotnosti cca 1,25 kg. I tyto velké železné kule ničily vše i po dopadu a odrazu ve směru dráhy.

Na nejkratší vzdálenost do 300 metrů proti živé síle koní i pěchoty se užíval ,,kartáč“ menších olověných kulí umístěných v kovovém válci (jako konzervy) na způsob palby z velké brokovnice. Dávka prachu cca 1,25 kg. V bitvě u Slavkova je doloženo nabíjení kanonů i dvojnásobnou dávkou kartáče (střeliva) ve stresu.

Pokud se za bitvy nepřátelská pěchota či jízda dostala ke kanonu, jeho obsluhu zpravidla bez slitování porubala pro utržené strašlivé ztráty na svých infanteristech či kavaleristech.

Při střelbě museli dělostřelci co nejvíce otevřít ústa k vyrovnání tlakové vlny, ale i tak pokud se vrátili domů byli nahluchlí, tak jako naši dědové, kteří se vrátili z války o sto let později.

Při ostré střelbě odskakoval kanon o 1,5 m až 9 m dozadu podle hutnosti a tvrdosti podloží a dávky prachu. Tolik o představě explosivního účinku prachové náplně a síly tlakové vlny okolo něj a za ním.

Podrobnosti o válečných poměrech v r. 1805  na www.veslavkove v rubrice Historie na str. 12 viz  Válečné poměry ve městě Slavkově a okolí dle dobových zápisů a Paměti Josefa Volfa z Máslojed ,,Vzpomínky na válku“.

K uctění památky padlých a zemřelých v bitvě u Slavkova

Jaromír Seifert

P. S.

V rámci respektování stále trvajícího hlubokého česko-slovenského přátelství a moravské pohostinnosti jsem vyhledal osobně majitele velkého kanonu 8 Gribeauval Ing. arch. Stanislava Sýkoru ze slovenské Čadce. Vysvětlil jsem jemu i jeho druhům své kategoricky zamítavé stanovisko ke střelbě u opravené kaple nad Slavkovem. Hosté plně s porozuměním chápali rizika střelby při kapli, plynoucí s použitím velké ráže a sami v sobotu tuto střelbu při ní vyloučili.

Na znamení trvajícího přátelství byl předán majiteli děla Pamětní tisk k 300. výročí vystavění kaple Sv. Urbana nad horou vinohradní obdržený vzácnou pečetí místně příslušného Císařsko-Královského Infanterie regimentu č. 8 arcivévody Karla Štěpána z Brna.

Slavnostní zahájení zmodernizovaného autosalonu vozů ŠKODA v pátek 4. prosince za doprovodu salvy z repliky 8liberního kanonu Ing. arch. Stanislava Sýkory ze slovenské Čadce / Foto: B. Maleček

Slavnostní zahájení zmodernizovaného autosalonu vozů ŠKODA v pátek 4. prosince za doprovodu salvy z repliky 8liberního kanonu Ing. arch. Stanislava Sýkory ze slovenské Čadce / Foto: B. Maleček

dělo

Kresba F. de Myrbacha: Gribeauval guns of Bonaparte in the Paris insurrection, 5 october 1795

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.