Dnes je úterý 20.8.2019, svátek má Bernard

18. 7. Slavkov – Každodennost šlechtice (vernisáž)

Václav KounicZveme vás na slavností vernisáž výstavy Každodennost šlechtice (výstava ke 100. výročí od úmrtí Václava hraběte Kounice), která se koná v prostorách salla terreny slavkovského zámku ve čtvrtek 18. července v 17 hodin. Na podzim tohoto roku, konkrétně 14. října, uplyne 100 let od úmrtí posledního významného příslušníka starobylého šlechtického rodu Kouniců.

JUDr. Václav Robert hrabě Kounic proslul jako poměrně radikální politik mladočeské strany, ale zejména jako mecenáš českého školství na Moravě. Dar brněnského paláce na dnešním Žerotínově náměstí (dnes budova rektorátu Masarykovy univerzity) českým studentům provedl roku 1908 při příležitosti svatby s Josefínou Horovou. Jeho památku si letos připomenou na třech místech, se kterými byl spojen – ve Slavkově u Brna, Uherském Brodě a na Vysoké u Příbrami.

Slavkovská výstava bude tentokrát zaměřena na „běžný“ život šlechtice na přelomu 19. a 20. století. K vidění budou předměty, které Václav Kounic pravidelně používal a na jeho příkladu tak návštěvník nahlédne do života nobility sklonku Rakouska-Uherska. Pro zájemce bude výstava přístupná od 18. července do 6. října 2013 ve výstavních prostorách v přízemí zámku (naproti vstupu k pokladně).

Součástí připomínky letošního výročí budou také přednášky odborných pracovníků ZS-A Martina Ráji o životě této pozoruhodné osobnosti z rodu Kouniců a Vladimíry Zichové o dochovaných předmětech ve sbírkovém fondu Zámku Slavkov-Austerlitz.

Mgr. Martin Rája, Ph.D., ZS-A

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Maturitní a závěrečné zkoušky 2019
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Květen a červen jsou ve škole vždy velmi důležité měsíce, neboť v květnu naši žáci skládají zkoušku dospělosti a červen je ve znamení závěrečných... celý článek

Kultura

 • Kulaté výročí narození Napoleona Bonaparta
  Ve čtvrtek 15. srpna uplyne rovné čtvrt tisíciletí od narození budoucího francouzského vojevůdce a později i císaře. Pohled na Napoleona Bonaparta není jednoznačný a každá ze stran zdůrazňuje jinou stránku jeho osobnosti a činů. Pro jednu část společnosti je Napoleon geniálním vojevůdcem, který se zařadil... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
  Foto autor
  Foto autor
  U domu máme pár okrasných keříků. Půjdu zjistit, zda už nebudou kvést. Ale s hrůzou zjistím, že část výhonů je napadena mšicemi. To je nadělení! Dnes už nemám čas, ale zítra je postříkám pirimorem.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.