Dnes je pátek 19.4.2019, svátek má Rostislav

18. 7. Slavkov – Každodennost šlechtice (vernisáž)

Václav KounicZveme vás na slavností vernisáž výstavy Každodennost šlechtice (výstava ke 100. výročí od úmrtí Václava hraběte Kounice), která se koná v prostorách salla terreny slavkovského zámku ve čtvrtek 18. července v 17 hodin. Na podzim tohoto roku, konkrétně 14. října, uplyne 100 let od úmrtí posledního významného příslušníka starobylého šlechtického rodu Kouniců.

JUDr. Václav Robert hrabě Kounic proslul jako poměrně radikální politik mladočeské strany, ale zejména jako mecenáš českého školství na Moravě. Dar brněnského paláce na dnešním Žerotínově náměstí (dnes budova rektorátu Masarykovy univerzity) českým studentům provedl roku 1908 při příležitosti svatby s Josefínou Horovou. Jeho památku si letos připomenou na třech místech, se kterými byl spojen – ve Slavkově u Brna, Uherském Brodě a na Vysoké u Příbrami.

Slavkovská výstava bude tentokrát zaměřena na „běžný“ život šlechtice na přelomu 19. a 20. století. K vidění budou předměty, které Václav Kounic pravidelně používal a na jeho příkladu tak návštěvník nahlédne do života nobility sklonku Rakouska-Uherska. Pro zájemce bude výstava přístupná od 18. července do 6. října 2013 ve výstavních prostorách v přízemí zámku (naproti vstupu k pokladně).

Součástí připomínky letošního výročí budou také přednášky odborných pracovníků ZS-A Martina Ráji o životě této pozoruhodné osobnosti z rodu Kouniců a Vladimíry Zichové o dochovaných předmětech ve sbírkovém fondu Zámku Slavkov-Austerlitz.

Mgr. Martin Rája, Ph.D., ZS-A

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Banner

Společnost

Kultura

  • Práce dětí kurzu dramatické výchovy
    Kurz dramatické výchovy pro děti, který skončil v pondělí 8. dubna, přinesl své ovoce v podobě krátkých příběhů, které děti dostaly vypracovat za domácí úkol v rámci procvičování kreativního myšlení.

Černá kronika

Příroda

  • Jaro
    Jarní příroda
    Jarní příroda
    Procházka po Slavkově nebo jeho okolí je vždy zajímavá – stále je co pozorovat. Ale jarní procházky jsou určitě nejhezčí. Příroda se probouzí po zimě, otepluje se, ptáci zpívají…
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.