Dnes je čtvrtek 21.2.2019, svátek má Lenka

18. 7. Slavkov – Každodennost šlechtice (vernisáž)

Václav KounicZveme vás na slavností vernisáž výstavy Každodennost šlechtice (výstava ke 100. výročí od úmrtí Václava hraběte Kounice), která se koná v prostorách salla terreny slavkovského zámku ve čtvrtek 18. července v 17 hodin. Na podzim tohoto roku, konkrétně 14. října, uplyne 100 let od úmrtí posledního významného příslušníka starobylého šlechtického rodu Kouniců.

JUDr. Václav Robert hrabě Kounic proslul jako poměrně radikální politik mladočeské strany, ale zejména jako mecenáš českého školství na Moravě. Dar brněnského paláce na dnešním Žerotínově náměstí (dnes budova rektorátu Masarykovy univerzity) českým studentům provedl roku 1908 při příležitosti svatby s Josefínou Horovou. Jeho památku si letos připomenou na třech místech, se kterými byl spojen – ve Slavkově u Brna, Uherském Brodě a na Vysoké u Příbrami.

Slavkovská výstava bude tentokrát zaměřena na „běžný“ život šlechtice na přelomu 19. a 20. století. K vidění budou předměty, které Václav Kounic pravidelně používal a na jeho příkladu tak návštěvník nahlédne do života nobility sklonku Rakouska-Uherska. Pro zájemce bude výstava přístupná od 18. července do 6. října 2013 ve výstavních prostorách v přízemí zámku (naproti vstupu k pokladně).

Součástí připomínky letošního výročí budou také přednášky odborných pracovníků ZS-A Martina Ráji o životě této pozoruhodné osobnosti z rodu Kouniců a Vladimíry Zichové o dochovaných předmětech ve sbírkovém fondu Zámku Slavkov-Austerlitz.

Mgr. Martin Rája, Ph.D., ZS-A

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Edita Raušerová: V Helsinkách se mi líbí
  Šípková Růženka / Foto: archiv FNO
  Šípková Růženka / Foto: archiv FNO
  Jméno Edita Raušerová není Slavkovákům neznámé. Ale i přesto si ji dovolím čtenářům představit. Edita Raušerová byla žákyní tanečního oboru ZUŠ Fr. France ve Slavkově u Brna pod vedením paní učitelky Lenky Krahulové.

Kultura

 • Hudební večer v ZUŠ
  Hudební večer / Foto: archiv ZUŠ
  Hudební večer / Foto: archiv ZUŠ
  V romanticky zasněženém podvečeru 29. ledna 2019 proběhl ve slavkovské ZUŠ Fr. France další z hudebních večerů. Byl tentokrát tematicky zaměřen na vítěze školního kola ve hře na dechové nástroje.

Černá kronika

Příroda

 • Rozvěšování krmítek pro ptáčky
  Věšení krmítek / Foto: archiv z. s. Pampeliška
  Věšení krmítek / Foto: archiv z. s. Pampeliška
  Nadšení, pomoc, pohoda, úsměv, stejný cíl – tohle jsme zažívali na krásné akci „rozvěšování krmítek pro ptáčky“ v sobotu 8. prosince v zámeckém parku.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.