Dnes je úterý 10.12.2019, svátek má Julie

Stěna bude. Přes odpor Slavkova

Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. MalečekNěkolik let bojovali Slavkovští za to, aby v okolí zámku nevznikla protihluková stěna. Svůj boj ale nakonec prohráli. Stavební úřad už vydal povolení ke stavbě.

Na vytouženou protihlukovou stěnu čekají stále marně obyvatelé Drysic. Holubičtí si ji vynutili po dlouhých letech. Zato v nedalekém Slavkově padlo rozhodnutí velmi rychle. Stěna bude. Jenže místní narozdíl od předchozích dvou případů proti hluku vůbec neprotestovali. Naopak poukazují na to, že drahá stavba zhyzdí pohled na slavkovský zámecký park a samotný zámek.

Jenže podle hygieniků je hluk, který dělají auta na silnici I/50, neúnosný. A právě proto doporučili stěnu postavit. Přes protesty místních a nelibost památkářů. „Na základě doporučení hygienické stanice jsme si nechali udělat hlukovou studii daného místa. Ta prozradila, že v oblasti jsou překročené hlukové limity. Jediným možným opatřením je protihluková stěna,“ uvedla nedávno pracovnice Ředitelství silnic a dálnic Věra Hoderová.

Po tomto zjištění se silničáři rozhodli stěnu postavit. Po spoustě vyřizování už je stavba protihlukové bariéry jistá.

Stavební úřad ve Slavkově u Brna už vydal územní rozhodnutí. „Stavební úřad posoudil umístění stavby a shledal, že odpovídá hlediskům péče o životní prostředí. Umístění vyhovuje obecným technickým požadavkům i předpisům, které stanoví hygienické a protipožární podmínky. Umístění stavby je také v souladu s územním plánem,“ informovala vedoucí slavkovského stavebního úřadu Hana Postránecká.

Nic platné nebyly námitky okolí. Podle hygienika dopadá nejvíce hluku na obyvatele žijící v ulici Československého Červeného kříže. Ti ale oponují. „Hluk nás neruší. Pokud by zde stěna vznikla, neviděli bychom na zámek. Zároveň by nám zabránila v pohledu na krásnou alej. A co víc, stínila by nám do oken,“ shrnula situaci jedna z obyvatelek ulice Čs. Červeného kříže Otílie Přikrylová.

Ze stavby protihlukové stěny není vůbec nadšený ani ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. „Naruší se tak jedinečný výhled západním směrem přes park. Ten je koncipovaný tak, aby přes něj bylo vidět co nejdál. A to protihluková stěna znemožní. Znehodnotí úsilí, které bylo vynaložené před stovkami let při budování památky i aleje,“ rozhořčil se již dříve Šilhánek.

Nepomohly ani námitky památkářů, kterým bylo trnem v oku, že stěna má vzniknout v zóně památkově chráněného Slavkovského bojiště. „Chceme, aby končila u protilehlých domů. Není potřeba, aby vedla ještě dál,“ je přesvědčený pracovník Národního památkového ústavu Brno Martin Čihalík.

Rozhodnutí stavebního úřadu je ale jasné a smetlo všechny protiargumenty. „Státní orgán si nechal udělat fotomontáže, ze kterých je patrné, že stěna nebude nijak výrazně vidět. Stavbu nepovažujeme ani za zásah do prostředí kulturní památky,“ vysvětlila Postránecká.

Ohradila se také proti další připomínce, která tvrdila, že řidiči přes stěnu špatně uvidí. Investor totiž zajišťuje i úpravu silnice tak, aby bylo vše v pořádku.

Proti rozhodnutí stavebního úřadu mají obyvatelé ještě možnost se odvolat. Otázkou ale je, jestli stěnu stihnou pracovníci silnic a dálnic vybudovat včas. Ta má stát do roku 2011. Zatím na ni ale nejspíš nejsou peníze. „Stát omezil přísun peněz, takže těžko říct, jak to v současné době vypadá,“ připustila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Podle její kolegyně se ale stavět bude. „Dostali jsme územní rozhodnutí, které má v polovině července nabýt právní moci. Pokud se nikdo proti tomuto rozhodnutí neodvolá. Poté musíme vyřídit stavební povolení a vybrat zhotovitele. Zahájení stavby začně v příštím roce,“ informovala Nina Ledvinová z oddělení komunikace ŘSD.

Petra Daňková, Vyškovský deník

Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. Maleček
Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. Maleček
Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. Maleček195http://www.veslavkove.cz/
Ulice Čs. Červeného kříže / Foto: B. Maleček

Komentářů (36)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Macek

  Tuto debatu sleduji pravidelně. Někde musí být zakopanej čert. Nesouhlasí město, vedení zámku a ani obyvatelé města. To zase něco asi bude pěkně podplacené? Nebo by to bylo jenom na oko? Proč tu stěnu nedají tam kde by to mělo přece užitek. Já si myslím, že si to ředitelství silnic a dálnic dělá samo... Oškubeme Slavkov ten má peníze. Kde peníze nejsou, tam nikdo neleze. Stačí se jenom podívat na silnice a dálnice v celé ČR. Jenom o peníze jde... o nic víc a o nic míň. Kdo se stará o silnice ve Slavkově? TSmS né ŘSD.

 • Josef

  Souhlasim s vasim prispevkem.Pana Dolezela se to asi netyka tak na vsecko kasle jako vzdy.Oni vsici ti fesaci co sedi v nasem zastupitelstvu by meli uz konecne jit k certu.

 • DoB

  Sorry, ale přestaňte už kydat hnůj na pana Doležela, protože on s tou protihlukovou stěnou má zřejmě málo co do činění, budou tam jiní kompetentní. Líbí se mi, jak Josef ví O-| , že na všechno kašle - půjdete si na radnici sednout místo něj??

 • Jana

  Tak nám tedy konkrétně řekněte jak je pro město prospěšný.... :) co dobrého udělal.

 • DoB

  :P Zdá se Vám, že Slavkov upadá? Mně tedy ne. Aby mohlo město reprezentovat, někdo ho musí "řídit", tak to asi nebude tak špatné, ne?

 • Jana

  Že by upadalo se říct nedá.Ale snad nechcete tvrdit že je to zásluha pana Doležela? On řídí město ? Ale no tak...

 • DoB

  Tak nějakou tu zásluhu na tom mít asi bude, ne? Samozřejmě ne úplně sám, ale společně s ostatními zastupiteli a některými občany ... Jano, věřte tomu, že kdybyste seděla na radnici Vy, budou nadávat všichni zase na Vás. Prostě i kdyby se tam rozkrájeli (čímž neříkám, že to dělají), tak se nikomu nezavděčí ... 8-)

 • Jana

  Co člověk to jiný názor,všem se zavděčit nedá,ale vzhledem k tomu,že každý radní je občas u nějaké akce či u jiné příležitosti vidět a pan místostarosta ne,chápu to tak že je pro něj lepší sedět na radnici a do ničeho se neplést.JÓ pardon,vlastně jsem ho viděla,v televizi,když se tady natáčelo o petici na školku, ta jeho věta " Když není kde brát,není kam dávat" asi nikdy nezapomenu. Divím se že tam ještě sedí,když tam nic není.... 8-)

 • DoB

  Hm, souhlasím, to byl opravdu poněkud nešťastný výrok. Ale svou podstatou se asi zakládá na pravdě, ne? Jak můžou investovat prachy, které nemají? ... %-)

 • Jana

  Nemyslím,že by neměli prachy. Nejen pozemků prodali dost. Dyťje to jedno .... ;)

 • DoB

  To máte pravdu - vždyť je to jedno ... ale kolik mají prachů a co všechno prodali, to tedy nevím ... ;)

 • Jó ať postaví stěnu, on jim to zase nějakej kamion smete až nevybere zatáčku z holubského kanalstreet. O-|

 •  - Re:

  "kanalstreet" - skvělé :D

 • olipetr

  Aspon sprejeři budou mít kde malovat.Doufam že tam bude něco pěkného a skrášlí to Slavkov.BUDE TO SUPER na přivítanou pro turisty

 •  - Nemám slov.

  To je další vítězství byrokracie nad zdravým rozumem.
  Podobně jako sousoší u Fenstaru u Hodějic.

 • Macek

  Jsem pro to aby stěna byla namontována podél rybníka. Od dob co byla zbourána dřevěná stěna se tu nedá opravdu spát. Kdo to bude měřit tu??? V létě to trochu zahluší stromy, ale v zimě je tu hluk.

 • Macek

  Toto nikdo neřeší... ani plastová okna nepomůžou...Vlaky, auta troubení...Kde to má být tak to není! Měřil to vůbec někdo tu? Výhled na zámek a město řeší každý, ale kde to má být? Hlavně vyčerpat peníze...

 • nomis  - Jak reagovat?

  Opravdu skvělá zpráva. Opět nejchytřejší z chytrých, tedy úředník, zvítězil nad omezenci, tedy prostým lidem. Jenom škoda že ten super úředník neví, že je defacto zaměstnancem těch, které svým rozhodnutím takto poškozuje. Vyhodit takové úředníky z práce, pokud už ne rovnou z okna, přímo na dlažbu.

  Jediné co se dá poradit je občanská neposlušnost. Pokud zákony prosazují stupiditu a odporují zdravému rozumu a není jiné cesty, zbývá už pouze akt občanské neposlušnosti.
  Fyzický bojkot stavby a medializace tohoto bojkotu.

 • petr  - Nechapu

  Tak temu nerozumim stena se stavi nikdo ji nechce hluk nikemu nevadi ale stena se postavi to jak nekde ve svejkovi proc se stavi steny? Aby nebyl hluk ale kdyz hluk nikomu nevadi tak proc se stavi . :D

 • Vidlička  - The Wall

  Dle zaprotokolovaného odůvodnění stavby bude ta zeď postavena nově mezi silnicí a zámeckým parkem jako náhrada za nedávno spadlou severní zeď v zámeckém parku (viz akce Velká voda). Ta se již naopak již obnovovat nebude, protože je hezčí pohled na uhlazený golfový trávník, než na žhnoucí silnici plnou aut. Takže výhled z parku přece jen zůstane, jen trochu jiným směrem. Navíc tu průrvu zřejmě využije místní golfový klub pro vybudování další jamky mezi parkem a alejí. A obyvatelé z domů za silnicí dál budou mít svůj výhled na auta.

 • R.N,  - Máte zřejmě úžeh ze sluníčka,

  jděte si prosím blábolit někam jinam.

 • DoB

  Koukám, že dnes někteří diskutující mají asi opravdu úžeh ze sluníčka ... "R.N", copak jste nepochopil/la ironii "Vidličky"? 8-)

 • R.N.  - Sbohem, Slavkove!

  Teď už od tebe budeme zcela odříznutí...

 • Macek

  Stěnu namontujte okolo rybníka... tam bude lepší než na ČSČK na ulici Polní se nedá spát

 • Macek

  ... co tu Polní ulici... Doufám, že ji taky změří. Ale na tu budou peníze až někdy příště. Ta stěna nezasáhne pohled na Slavkov a ulehčí jiným pěkný spánek!!!

 • Jana

  Pane Macek,kdyby náš slavnej místostarosta bydlel v první řadě od rybníka tak je ta zeď tam už dávno,ale že je na konci a hluk z aut ho zdřejmě neruší nestará se o to. On se vlastně nestará o nic...
  Je zajímavé že lidem co bydlí pod holubákem hluk asi nevadí a přesto tam zeď bude.A kdo to bude platit když to nikdo nechce???

 • DoB

  Jano, věřte, že i v ulici, kde bydlí místostarosta, je hluk z aut i vlaků dost slyšet ... je zajímavé, jak víte, že se nestará o nic ... a o co se staráte Vy??? O-|

 • Jana

  To přeci víme, že na polní je hluk z aut.Jak psal pan Macek, vadí mu to a chtěl by změřit hlučnost.Pan místo starosta má asi klidný spánek. Vy asi patříte k jeho příznivcům, já ale ne. Vzhledem k tomu,že není vidět žádná aktivita z jeho strany, připadá mi že nic nedělá...

 • DoB

  Příznivce - nepříznivce - to je přece jedno ... Jen si nemyslím, že je tak neaktivní, jak píšete ... =-O

 • Michal

  Jak to že není aktivní, každej den ráno chodí do úřadu a odpoledne zase zpátky. Víte co to dá námahy :D

 • DoB

  V tomhle vedru určitě, hihihi ... :D Ale ne každý úředník je flákač a myslím, že právě pan místostarosta je v práci aktivní až až ... Sama jsem pracovala na úřadě, sice na jiném a v jiném malém městě, ale každé povolání je jen o lidech ... ;) A kdo má svou práci rád, tak se to na jeho výkonu určitě odrazí ... 8-)

 • Slavkovačka  - Stěna bude

  tak se to nějak zvrtlo,myslím,že komentáře už nejsou k tématu protihlukové stěny.Každopádně lidem v radé města už nemám důvěru.

 • DoB

  Ono se to zvrtne dost často, že?

 • Jana

  No právě, mít práci rád a dělat práci pro peníze je rozdíl. Neříkám že všichni na radnici jsou flákači,ale ne všichni jsou pracovití. Každopádně stěna na tomhle úseku je ***ost a vyhozené peníze. Chápala bych kdyby ji chtěli lidé bydlící kolem silnice,ale když ji nechtějí... nechápu to. A proč má být i z druhé strany ??? Copak na zámku někomu vadí hluk ze silnice ??? Že by bílé paní ??? ;)

 • pepa  - S Janou je LEGRACE

  Chápu, že zas dostanu vynadáno (Jana řekne, že jsem zastáncem rady města a mám tam zcela jistě kamarády a příbuzného), ale smím se zeptat, co má společného radnice s touto záležitostí?
  Nebo jako vždy naprosto neinformovaná Jana ze zcela jasných pohnutek někomu nasazuje psí hlavu. Asi má zaručené zprávy od tatínka z TSMS, že?

 • Jana  - pro Pepu

  Nebudu Vám nadávat,jen objasním o co šlo. Informace od tatínka z TSMS nemám, nedávno zemřel. Nikdy mi žádné nedával a ani jsem nic takového nepsala,špatně čtete příspěvky. psala jsem že : V TSMS pracoval a nikdy si na vedení TSMS nestěžoval" byla to reakce na útok na pana Lánského,ale s tímhle článkem to nemá nic společného. Na otázku co má radnice s tímhle společného Vám neodpovím,jelikož jsem napsala že panu místostarostovi nevadí hluk na ulici Polní. Byla to reakce na pana Macka,kterému hluk z obchvatu vadí. A upřímě je slyšet až na zlatou horu.Ale mi dva máme vždycky přeci odlišný názor,že?

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.